* Στον πρώτο γύρο: ΑΠΟΕΛ – Καρμιώτισσα 4-1 (6/11)

* Στα τρία τελευταία παιχνίδια της Καρμιώτισσας στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

* Η Καρμιώτισσα σκόραρε δύο ή περισσότερα τέρματα στα τρία τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

* Ο ΑΠΟΕΛ είναι αήττητος στα 11 τελευταία παιχνίδια του στο πρωτάθλημα.

* Ο ΑΠΟΕΛ κέρδιζε από το ημίχρονο στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια του στο πρωτάθλημα.

ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ

Μια από τις καλύτερες εμφανίσεις της στη χρονιά πραγματοποίησε την περασμένη αγωνιστική η Καρμιώτισσα, η οποία στάθηκε όρθια και απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 από τον φιλόδοξο Εθνικό Άχνας, με όλα τα τέρματα του αγώνα να σημειώνονται στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι πιάστηκαν στον ύπνο και βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγούν το σκορ, ωστόσο ανέκτησαν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν πολύ γρήγορα στην ανατροπή. Προτού καλά-καλά χαρούν, όμως, το 2-1, είδαν τους φιλοξενούμενους να φέρνουν ξανά το παιχνίδι στα ίσια, ενώ θα μπορούσαν και να έχουν μείνει πίσω στο σκορ αν κάποιο από τα δύο γκολ που πέτυχε ο Εθνικός στη συνέχεια μετρούσε και δεν ακυρωνόταν ως οφσάιντ. Στο δεύτερο μέρος και οι δύο ομάδες έψαξαν με τον τρόπο τους το γκολ, ωστόσο έμειναν στο αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

«Θεωρώ το αποτέλεσμα δίκαιο. Ο βαθμός αυτός μας φέρνει πιο κοντά στον στόχο της παραμονής» τόνισε μετά τον αγώνα ο τεχνικός Λιάσος Λουκάς. Μ’ αυτά και μ’ αυτά η Καρμιώτισσα μετράει τρία παιχνίδια χωρίς ήττα, αλλά και 24 βαθμούς, οι οποίοι λογικά την εξασφαλίζουν ως προς την παραμονή στην κατηγορία. Σημειώνεται πως στα 5/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της επιβεβαιώθηκε το over 2,5. Μεσοβδόμαδα η διοίκησή της αποφάσισε να πληρώσει το πρόστιμο των 50 χιλιάδων ευρώ που της επιβλήθηκε για εμπλοκή σε χειραγώγηση αγώνα και δεν προχώρησε σε έφεση. Πάνοπλη στο σημερινό παιχνίδι, αφού επιστρέφουν οι Όρντος (Επιθετικός, 19/2) και Γουίλερ (Αμυντικός, 18/1), οι οποίοι ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στον Εθνικό Άχνας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σκόραρε δύο ή περισσότερα τέρματα στα τρία τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (Παίξτο στην Interwetten).

Το ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ – ΑΠΟΕΛ παίζει στην Interwetten

ΑΠΟΕΛ

Με δεδομένο πως ο ΑΠΟΕΛ θα δώσει την Πέμπτη ένα από τα πιο μεγάλα παιχνίδια της ιστορίας του αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την Αθλέτικ Μπιλμπάο για τη φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ, είναι προφανές ότι θα επιδιώξει μια «ξεκούραστη» νίκη στο σημερινό παιχνίδι, ούτως ώστε να παραμείνει δίχως προβλήματα στην κορυφή της βαθμολογίας. Την περασμένη αγωνιστική, άλλωστε, γνώρισε την πρώτη του απώλεια μετά από καιρό αφού έμεινε στο ισόπαλο 1-1 απέναντι στην ΑΕΚ Λάρνακας στο ΓΣΠ, το οποίο μάλλον τον κολακεύει, αφού δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση. Παρά το γεγονός πως ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, βρέθηκε πίσω στο σκορ από την αποφασιστική ΑΕΚ και δέχθηκε και φάσεις για δεύτερο τέρμα πριν τη λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος, όμως, ανέκτησε τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής, πίεσε, δημιούργησε ευκαιρίες και δικαιώθηκε, αφού λίγα λεπτά πριν το τέλος έφτασε στην ισοφάριση, ενώ στο τέλος άγγιξε ακόμη και την ολική ανατροπή.

«Σήμερα μας έλειψε το καθαρό μυαλό. Ήμασταν καλύτεροι και αξίζαμε τη νίκη» δήλωσε μετά τον αγώνα ο εκπρόσωπος τύπου της ομάδας Νεκτάριος Πετεβίνος. Ο ΑΠΟΕΛ είναι αήττητος στα 11 τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα, ενώ στα 4/6 τελευταία επιβεβαίωσε το over 3,5. Η κλήρωση για τα προημιτελικά του κυπέλλου έφερε στον δρόμο του ΑΠΟΕΛ την ΑΕ Λεμεσού. Η προετοιμασία για το σημερινό παιχνίδι ολοκληρώθηκε δίχως προβλήματα, ωστόσο όλα δείχνουν πως θα προφυλαχθεί ο Μπαράλ (Επιθετικός, 2/2), ενώ για ντεμπούτο ετοιμάζονται ο μέσος Κάνιας και ο αμυντικός Γιαμπερέ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1 απέναντι στην ΑΕΚ Λάρνακας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Είναι αήττητος στα 11 τελευταία παιχνίδια του στο πρωτάθλημα.