Στον πρώτο γύρο: Μόναχο 1860 – Καϊζερσλάουτερν 1-1

* Η Καϊζερσλάουτερν παραμένει αήττητη στα 13 από τα 14 τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Μόναχο 1860 σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Καϊζερσλάουτερν με αντίπαλο τη Μόναχο 1860 σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα επτά από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Καϊζερσλάουτερν για το πρωτάθλημα.

ΚΑΪΖΕΡΣΛΑΟΥΤΕΡΝ

Μάχη για την παραμονή της στην κατηγορία συνεχίζει να δίνει η Καϊζερσλάουτερν. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Μπόχουμ (0-0 εκτός έδρας), κι επικράτησε της Γκρόιτερ Φιρτ (2-0 εντός έδρας), το συγκρότημα του Μάιερ επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα την προηγούμενη βδομάδα γνώρισε την ήττα από την Ουνιόν Βερολίνου (3-1 εκτός έδρας). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 14’ με τον Κράιλαχ. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 68’ ο Γκάους ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους σε 1-1.

Στο 85’ η Ουνιόν Βερολίνου πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Πόλτερ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χόσινερ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις έντεκα τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Καϊζερσλάουτερν για την ίδια διοργάνωση γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτή από την Μπραουνσβάιγκ (1-0) στις 2 του μηνός. Στις υπόλοιπες σημείωσε έξι νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Στις εννέα διατήρησε ανέπαφη την εστία της, ενώ στις οχτώ σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της επί της Μόναχο 1860 σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 4 Αυγούστου του 2014 (3-2).

Προηγούμενο ματς: Η Καϊζερσλάουτερν γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από την Ουνιόν Βερολίνου, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Καϊζερσλάουτερν παραμένει αήττητη στα δέκα από τα έντεκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Betshop)

Το Καϊζερσλάουτερν – Μόναχο 1860 παίζει στην Betshop

ΜΟΝΑΧΟ 1860

Πάρα πολύ σημαντική είναι η σημερινή αναμέτρηση της Μόναχο 1860 στην έδρα της Καϊζερσλάουτερν. Τις δύο ομάδες, οι οποίες μάχονται για την παραμονή στην κατηγορία, χωρίζει μόλις ένας βαθμός. Χωρίς νίκη παραμένει το συγκρότημα του Βίτορ Περέιρα στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Πιο συγκεκριμένα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Στουτγκάρδη (1-1 εντός έδρας) και Σαντχάουζεν (1-1 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Άουε (3-0 εκτός έδρας).

Την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην Άουε οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με τον Μπούλοου. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε οχτώ λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Καρλ. Από τους 33 συνολικά βαθμούς που συγκέντρωσαν στο πρωτάθλημα τα «λιοντάρια» μόλις οι οχτώ ήρθαν μακριά από την έδρα τους. Πιο συγκεκριμένα σε 14 αναμετρήσεις σημείωσαν δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και δέκα ήττες (10-22 τα γκολ). Την περασμένη σεζόν η Μόναχο 1860 επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Καϊζερσλάουτερν για το πρωτάθλημα την 1η Μαρτίου του 2016.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Μόναχο 1860 και Σαντχάουζεν στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μόναχο 1860 γνώρισε την ήττα στα εννέα από τα δέκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.