ΓΙΒΑΣΚΙΛΑ

Ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Τζαζ Πόρι αναδείχθηκε την περασμένη αγωνιστική η Γιβάσκιλα, σώζοντας την ήττα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Προηγήθηκε με την λήξη σχεδόν του πρώτου μέρους (45’), ωστόσο η αντίπαλος κατάφερε μέσα σε δέκα λεπτά να γυρίσει το ματς. Πίεσε στη συνέχεια καις δικαιώθηκε με το δεύτερο τέρμα του Αχντέ στο 95’ της συνάντησης. Δεύτερη σερί ισοπαλία, παραμένει αήττητη μετά το πέρασμα πέντε αγωνιστικών στην Ykkönen, μετρώντας απολογισμό 2-3-0. Φιγουράρει στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με εννιά πόντους στη συλλογή της. Πέρσι δεν κατάφερε να πάει στα μπαράζ για την άνοδο, αφού την καταδίκασε η ήττα που υπέστη στην έδρα της από την Παλοκέρχο Βάνταα (0-2). Τη φετινή σεζόν θα αποτελέσει έκπληξη αν καταφέρει να πάρει την άνοδο, καθώς διαθέτει το μικρότερο μπάτζετ στην κατηγορία, ωστόσο έχει παίκτες που μπορούν να σηκώσουν το βάρος.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Τζαζ Πόρι.

Στατιστικό: Αήττητη η Γιβάσκιλα τη φετινή σεζόν με απολογισμό 2-3-0.

ΚΠΒ

Από τη δική της πλευρά η ΚΠΒ δίνει συνέχεια στην αξιοθαύμαστη πορεία που πραγματοποιεί τη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Γιλμάκι πήρε μεγάλο «διπλό» με 1-0 στην έδρα της Γιάρο με σκόρερ τον συνήθη ύποπτο Τσιμπάσου (ΜΕ 5/6), επιστρέφοντας έτσι στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά το ισόπαλο 2-2 με την Ούλου, στην έδρα της. Αυτή ήταν η τέταρτη επικράτηση της στο πρωτάθλημα, παραμένει αήττητη μέχρι στιγμής, μετρώντας απολογισμό 4-1-0 και τη βρίσκουμε στην κορυφή της κατάταξη. Οδηγεί την κούρσα έχοντας συλλέξει 13 βαθμούς και παρότι δεν είναι από τα φαβορί για την άνοδο, αποδεικνύει κάθε αγωνιστική που περνάει ότι θα πουλήσει ακριβά το τομάρι της φέτος. Δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι, στην έδρα της επίσης αήττητης Γιβάσκιλα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για τη ΚΠΒ επί της Γιάρο με 1-0.Ανέπαφη έχει κρατήσει την εστία της η ΚΠΒ στα 4/5 φετινά της παιχνίδια στο πρωτάθλημα.