Στον πρώτο γύρο: Παλέρμο – Γιουβέντους 0-1

* Η Γιουβέντους επικράτησε από το ημίχρονο στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Γιουβέντους διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Γιουβέντους για το πρωτάθλημα.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ

Από πέντε σερί νίκες προέρχεται στο πρωτάθλημα η Γιουβέντους, η οποία με τους 60 βαθμούς που συγκέντρωσε μετά το πέρας 24ων αγωνιστικών συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης, στο +7 από τη δεύτερη Ρόμα και στο +9 από την τρίτη Νάπολι. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Αλέγκρι επικράτησε των Λάτσιο (2-0 εντός έδρας), Σασουόλο (2-0 εκτός έδρας), Ίντερ (1-0 εντός έδρας), Κροτόνε (2-0 εκτός έδρας) και Κάλιαρι (2-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ιγκουαϊν στο 37’. Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ίδιος ποδοσφαιρικής διπλασίασε τα τέρματά τους, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στο 67’ ο Μπαρέλα αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, αφήνοντας με δέκα ποδοσφαιριστές τους γηπεδούχους.

Με τα δύο γκολ που σημείωσε ο 29χρονος Αργεντινός επιθετικός, Γκονσάλο Ιγκουαϊν, έφτασε τα 18 σε 24 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Στις 12 συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «μπιανκονέρι» για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες (30-6 τα γκολ). Η Γιουβέντους αναδείχθηκε ισόπαλη στο ημίχρονο, επικρατώντας στο τέλος των 90’ στα έξι από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Παλέρμο σε όλες τις διοργανώσεις. Τους ποδοσφαιριστές του κάλεσε να ξεχάσουν την ερχόμενη αναμέτρηση με την Πόρτο (22/2) στην Πορτογαλία, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, και να επικεντρωθούν στην αποψινή με την Παλέρμο ο προπονητής του συλλόγου. «Χρειαζόμαστε μόνο τη νίκη», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι.

Προηγούμενο ματς: Η Γιουβέντους επικράτησε εκτός έδρας με 2-0 της Κάλιαρι, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Γιουβέντους επικράτησε στα 28 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΠΑΛΕΡΜΟ

Μετά την ισοπαλία με αντίπαλο τη Νάπολι (1-1 εκτός έδρας) και τη νίκη επί της Κροτόνε (1-0 εντός έδρας) η Παλέρμο επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Λόπεζ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Αταλάντα, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 3-1 την προηγούμενη βδομάδα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 19’ με τον Κόντι, προτού ο Γκόμεζ διπλασιάσει τα τέρματά τους δέκα λεπτά αργότερα. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 41’ με τον Τσότσεφ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 78’ ο Κριστάντε. Χωρίς νίκη παραμένουν οι Σικελοί στις τρεις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση (μία ισοπαλία, δύο ήττες). Στις δύο σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε goal-goal.

Η Παλέρμο γνώρισε την ήττα στα εννέα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο τη Γιουβέντους σε όλες τις διοργανώσεις. Η τελευταία φορά που η Παλέρμο κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Γιουβέντους σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται περίπου πριν από επτά χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 23 Σεπτεμβρίου του 2010 (3-1). Στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Παλέρμο τόνισε πως οι ποδοσφαιριστές του θα πρέπει να έχουν περισσότερη κατοχή μπάλας κόντρα στη Γιουβέντους. «Οι αναμετρήσεις κόντρα σε αυτή είναι πάντα συναρπαστικές και σημαντικές. Θα πρέπει να κάνουμε το παιχνίδι μας χωρίς φόβο», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Ντιέγκο Λόπεζ. Σύμφωνα με τα ιταλικά ΜΜΕ η πώληση των μετοχών της Παλέρμο πρόκειται να ολοκληρωθεί μέσα στο Μάρτιο.

Προηγούμενο ματς: Την εντός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Παλέρμο από την Αταλάντα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Παλέρμο αγνοεί τη νίκη στα 17 από τα 19 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.