• ΔιαιτητήςGiacomelli
  • Τηλεοπτική μετάδοσηNovasports 1HD
  • Καιρός-1ο C, Κατά τόπους νεφελώδης

Ανάλυση

Φάση των «16» του Κυπέλλου Ιταλίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές. Αν δεν υπάρξει νικητής μετά το πέρας των 90’ ακολουθεί παράταση και – αν χρειαστεί – πέναλτι.

* Η Γιουβέντους σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα 14 από τα 16 τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Αταλάντα σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Γιουβέντους επικράτησε από το ημίχρονο στα οχτώ από τα δέκα τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Αταλάντα σε όλες τις διοργανώσεις.

* Η Αταλάντα διατήρησε ανέπαφη την εστία της στα πέντε από τα επτά τελευταία παιχνίδια της για το Κύπελλο Ιταλίας.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (Α’)

Πίσω της άφησε η Γιουβέντους την ήττα στον τελικό του Σούπερ Καπ Ιταλίας από τη Μίλαν, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της για το 2017. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Αλέγκρι επικράτησε εντός έδρας με 3-0 της Μπολόνια για το πρωτάθλημα την προηγούμενη Κυριακή. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7’ με τον Ιγκουαϊν, μετά από υπέροχη κάθετη μπαλιά του Πιάνιτς. Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ντιμπάλα διπλασίασε τα τέρματά τους από την άσπρη βούλα του πέναλτι. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ιγκουαϊν με το δεύτερο προσωπικό γκολ του στο 54’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις 13 συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «μπιανκονέρι» σε όλες τις διοργανώσεις παραμένουν αήττητοι, έχοντας σημειώσει έντεκα νίκες και δύο ισοπαλίες. Στις εννέα σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις έξι διατήρησαν ανέπαφη την εστία τους.

«Δεν πρόκειται να αλλάξω ριζικά τη βασική ενδεκάδα της ομάδας για την αναμέτρηση κόντρα στην Αταλάντα», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής της Γιουβέντους, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Η αντίπαλός μας παίζει πολύ καλό ποδόσφαιρο. Θα πρέπει να την αντιμετωπίσουμε με τον σωστό τρόπο». Τις τελευταίες μέρες κυκλοφορούν φήμες πως ο αμυντικός Εβρά θα αποχωρήσει από τη Γιουβέντους με προορισμό τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο εκπρόσωπός του, Φεντερίκο Παστορέλο, τόνισε με δηλώσεις του: «Δεν μπορούμε να μιλάμε ακόμα για την αποχώρησή του. Ο Πατρίς είναι προβληματισμένος, δεν έχει αποφασίσει ακόμα για το μέλλον του».

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Γιουβέντους στην έδρα της επικρατώντας με 3-0 της Μπολόνια για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Γιουβέντους επικράτησε στα 13 τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Αταλάντα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΤΑΛΑΝΤΑ (Α’)

Πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση η Αταλάντα κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης από την έδρα της Κιέβο επικρατώντας με 4-1 για το πρωτάθλημα, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της για το 2017. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4’ με τον Γκόμεζ, προτού ο ίδιος ποδοσφαιριστής διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 22’. Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Κόντι έκανε το 3-0. Στο 62’ οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ στο 62’ με τον Πελισιέρ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε επτά λεπτά αργότερα ο Φρέουλερ. Στις οχτώ τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Γκασπερίνι σε όλες τις διοργανώσεις σημείωσε πέντε νίκες, δύο ισοπαλίες και μία ήττα. Στις πέντε σημειώθηκε no-goal, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ.

Η τελευταία φορά που οι «νερατζούρι» κατάφεραν να πάρουν τουλάχιστον το βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Γιουβέντους σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται πριν από οχτώ χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 17 Μαΐου του 2009 (2-2). Παρά το γεγονός πως βρίσκεται ένα βήμα από τη μεταγραφή του στην Ίντερ, η οποία φημολογείται πως θα κοστίσει περίπου 25.000.000 ευρώ, ο μέσος Γκαλιαρντίνι βρίσκεται κανονικά στην αποστολή της Αταλάντα για την αποψινή αναμέτρηση στο Τορίνο. Αξίζει να σημειώσουμε πως ο 22χρονος Ιταλός ποδοσφαιριστής δεν βρισκόταν στα πλάνα του προπονητή του για την προηγούμενη αναμέτρηση με την Κιέβο.

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε η Αταλάντα από την έδρα της Κιέβο επικρατώντας με 4-1 για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα πέντε τελευταία παιχνίδια της Αταλάντα για το Κύπελλο Ιταλίας (παίξτο στην Magicbet)