*UPDATE (16:00): Το παιχνίδι αναβλήθηκε εξαιτίας της κακής κατάστασης του αγωνιστικού χώρου.

*Πρώτος γύρος: Μάαστριχτ – Γ. Άγιαξ 1-0.

Γ. ΑΓΙΑΞ

Παρότι ενισχύθηκε σημαντικά με παίκτες από τη μεγάλη ομάδα, ο Γιονγκ Άγιαξ υπέστη την βαριά εκτός έδρας ήττα με το ντροπιαστικό 5-2 από τη Φορτούνα Σιτάρντ. Διπρόσωπη εμφάνιση, καλύτερος στο πρώτο μέρος και δίκαιο προβάδισμα δύο τερμάτων (0-2). Μπλακ άουτ στην επανάληψη, ήταν μπροστά μέχρι το 75’ (1-2), εφιαλτικό το επόμενο δεκάλεπτο (75’ – 85’) δέχθηκε τέσσερα γκολ και η ήττα ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Πρώτη ήττα μετά από έντεκα αγωνιστικές (9-2-0) για τις ρεζέρβες του Αίαντα, εξακολουθουν να βρίσκονται στη δεύτερη θέση της κατάταξης με 49 πόντους, στο -7 απ’ την πρωτοπόρο Φένλο και στο +4 απ’ τις Φόλενταμ και Μάαστριχτ. Δεν μπορεί πάντως, ο Γιονγκ Άγιαξ να ανέβει στη μεγάλη κατηγορία, ούτε να συμμετάσχει στα πλέι οφ που ακολουθούν, ωστόσο αυτό δεν τον εμποδίζει να κάνει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην κανονική διάρκεια, παίζοντας περισσότερο για το γόητρο. Πανίσχυρός στο Άμστερνταμ, μετράει απολογισμό δέκα νίκες, μια ισοπαλία και μία ήττα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-2 από τη Φορτούνα Σιτάρντ.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (παίξτο στην Interwetten)

Το Γ. Άγιαξ – Μάαστριχτ στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΜΑΑΣΤΡΙΧΤ

Τη δεύτερη της νίκη μέσα στο 2017 πανηγύρισε η Μάαστριχτ, περνώντας  με το άνετο 3-0 από την έδρα της Ος. Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο μέρος, γλίτωσε στην επανάληψη, καθώς η αντίπαλος έχασε πέναλτι. Η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά σ’ αυτήν, άνοιξε το σκορ στο 56’ (0-1), διπλασίασε τα τέρματά της στο 69’ (0-2) και ολοκλήρωσε τον θρίαμβό της στο 84’ της συνάντησης (0-3).

Πρώτη νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές για την Μάαστριχτ (0-2-1), προερχόταν από την «γκέλα ολκής» με την ουραγό Ακλίζ (0-0 εντός έδρας), ωστόσο παρέμεινε στην τρίτη θέση, ισόβαθμη με την Φόλενταμ στους 45 πόντους, η διαφορά αυξήθηκε στους 11 από την Φένλο (έχει ένα παιχνίδι λιγότερο) και ο απευθείας προβιβασμός στην Έρεντιβιζιε μοιάζει πολύ δύσκολος. Θα επιδιώξει να περάσει από το Άμστερνταμ, για να μειώσει στους οκτώ τη διαφορά από την πρώτη θέση και να απομακρυνθεί έξι πόντους απ’ την έκτη θέση. Εξέτισε ο Περέιρα (Αμυντικός, 22, 0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση για την Μάαστριχτ 3-0 επί της Ος.

Στατιστικό: Από 2-3 γκολ συνοδεύτηκαν τα τέσσερα απ’ τα πέντε πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.