ΤΖΑΓΚΟΥΑΡΕΣ

Την πέμπτη διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα υπέστη την προηγούμενη αγωνιστική η Τζαγκουάρες Τσιάπας, καθώς δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα της στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Πουέμπλα (2-1). Ο Αλέξις Κανέλο ήταν αυτό που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του μετά από είκοσι λεπτά αγώνα, όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει μέχρι τέλους και πλέον βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας, με δώδεκα βαθμούς σε δεκαπέντε παιχνίδια. Η ομάδα είναι ένα χάλι πλέον, με τους παίκτες να μην πληρώνονται στην ώρα τους και είναι σχεδόν σίγουρο πως θα παίξουν χωρις κίνητρο στα παιχνίδια που απέμειναν. Κοντά στην πόρτα της εξόδου ο Ρικάρντο Λα Βόλπε.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Πουέμπλα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΤΛΑΣ

Μόλις τον δέκατο βαθμό της στο πρωτάθλημα κατάφερε να πάρει η Άλτας, μετά το εντός έδρας 1-1 με την Λεόν, το περασμένο Σάββατο. Η Άλτας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με το τέρμα του Τζέφερσον Ντουκ, ωστόσο δεν πανηγύρισε εν τέλει τη νίκη, καθώς ισοφαρίστηκε δεκαπέντε λεπτά πριν από το φινάλε. Αυτή η ήττα διατήρησε την Άτλας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, δυο βαθμούς πίσω από την Τσιάπας, και δεν αποτελεί έκπληξη η απομάκρυνση του Κόστας από τον πάγκο της, την περασμένη Τετάρτη, με τον Φρανσίσκο Ραμίρεζ να τον αντικαθιστά.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Λεόν για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα πέντε από τα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.