Δείτε αναλυτικά τα σημερινά παιχνίδια στο κουπόνι.

* Η Ίνγκολσταντ παραμένει αήττητη στα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Μπάγερν Μονάχου δέχθηκε γκολ στα δύο από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΝΤ

Έχοντας διασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή της στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας η Ίνγκολσταντ δεν έχει κανένα ενδιαφέρον από τις δύο τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, κόντρα στις Μπάγερν Μονάχου (εντός έδρας) και Λεβερκούζεν (εκτός έδρας). Αφού κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Σάλκε (3-0 εντός έδρας) και Γκλάντμπαχ (1-0 εντός έδρας) το συγκρότημα του Χάσελχουτλ μοιράστηκε από ένα βαθμό με το Ανόβερο (2-2 εντός έδρας), ενώ παράλληλα γνώρισε την ήττα από τις Ντάρμσταντ (2-0 εκτός έδρας) και Χόφενχαϊμ (2-1 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Λεξ στο 17’. Είκοσι λεπτά αργότερα ο Ουτ έφερε στα ίσα την αναμέτρηση, ισοφαρίζοντας για τους γηπεδούχους.

Την ανατροπή των δεδομένων πραγματοποίησε ο Αμίρι με γκολ του έξι λεπτά πριν το τέλος των 90’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα. Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει η Ίνγκολσταντ στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες. Στις τέσσερις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ σε ισάριθμες κατάφερε να διατηρήσει ανέπαφη την εστία της. Μετά από δύο βδομάδες ο Οζκάν επιστρέφει και πάλι κάτω από τα δοκάρια της Ίνγκολσταντ για τη σημερινή αναμέτρηση με αντίπαλο την Μπάγερν Μονάχου. Τη θέση του τιμωρημένου Μπάουερ στο δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής θα πάρει ο Σούτνερ.

Προηγούμενο ματς: Με σκυμμένο κεφάλι αποχώρησε από την έδρα της Χόφενχαϊμ η Ίνγκολσταντ καθώς γνώρισε την ήττα με 2-1, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ίνγκολσταντ δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Ίνγκολσταντ – Μπάγερν Μονάχου

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ

Πικρό αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισε μεσοβδόμαδα η Μπάγερν Μονάχου. Το συγκρότημα του Γκουαρντιόλα κατάφερε να επικρατήσει εντός έδρας με 2-1 της Ατλέτικο Μαδρίτης, σκορ που δεν ήταν αρκετό για να της δώσει το εισιτήριο του τελικού, καθώς είχε γνωρίσει την ήττα με 1-0 στην Ισπανία. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Τσάμπι Αλόνσο στο 31’. Τρία λεπτά αργότερα ο Μίλερ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι που ανέλαβε. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 53’ από τον Γκρίεζμαν, ενώ το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Λεβαντόφσκι στο 74’. Αξίζει να σημειώσουμε πως η Ατλέτικο Μαδρίτης αστόχησε σε πέναλτι με τον Τόρες δέκα λεπτά αργότερα.

Μόλις ένα βαθμό μακριά από την κατάκτηση του 26ου πρωταθλήματος στην ιστορία της βρίσκονται οι Βαυαροί, οι οποίοι αναμένεται να πανηγυρίσουν αυτή σήμερα κόντρα στην Ίνγκολσταντ. Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένουν στην ίδια διοργάνωση εδώ και οχτώ αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσαν έξι νίκες και δύο ισοπαλίες. Την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκαν από ένα βαθμό με την Γκλάντμπαχ (1-1 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 6’ με τον Μίλερ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 72’, από τον Χαν, ο οποίος διαμόρφωσε παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Προηγούμενο ματς: Τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισε μεσοβδόμαδα η Μπάγερν Μονάχου, παρά την εντός έδρας νίκη της με 2-1 επί της Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στατιστικό: Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε στα πέντε από τα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.