ΚΣΜ ΣΤΟΥΝ. ΙΑΣΙ

Το βαθμό της ισοπαλίας κατάφερε να αποσπάσει την προηγούμενη αγωνιστική η Ιάσι. Η ομάδα του Νίκολο Νάπολι φιλοξενήθηκε από την Μποτοσάνι, με την οποία και αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Αυτό ήταν και το τρίτο διαδοχικό παιχνίδι στο οποίο η Ιάσι παρέμεινε αήττητη, έχοντας απολογισμό μια νίκη και δυο ήττες. Το γεγονός αυτό την διατηρεί στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, όπου μετράει 27 βαθμούς μετά από έξι παιχνίδια στα πλέι άουτ. Στα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια μετράει δυο νίκες, δυο ισοπαλίες και δυο ήττες. Η νίκη στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της ήταν και το πρώτο θετικό αποτέλεσμα μετά από δυο σερί ήττες. Αισιοδοξία στις τάξεις της ομάδας για ένα θετικό αποτέλεσμα σήμερα, με τον Νάπολι να επισημαίνει πως πρόκειται για ένα πολύ επικίνδυνο παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Μποτοσάνι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα οκτώ από τα εννέα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΠΟΛΙ ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ

Την πρώτη της νίκη μετά από έξι παιχνίδια στα πλέι άουτ, πανηγύρισε την προηγούμενη αγωνιστική η Πόλι Τιμισοάρα. Η ομάδα του Πέτρε Γκρίγκορας φιλοξένησε την Βολουντάρι, της οποίας και επιβλήθηκε με 2-1. Για να πάρει ωστόσο τη νίκη αυτή, χρειάστηκε να αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με εννέα παίκτες. Το σκορ άνοιξε στο 77ο λεπτό ο Γκόγκα, ευστοχώντας από το σημείο του πέναλτι, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να ισοφαρίζουν πέντε λεπτά αργότερα. Εν τέλει, τη νίκη στην Πόλι Τιμισοάρα χάρισε ο Χάβι Ερνάντες, βρίσκοντας δίχτυα ένα λεπτό πριν από τα ενενήντα. Παρά τη νίκη της, εξακολουθεί να βρίσκεται στην προτελευταία θέση των πλέι άουτ και εντός ζώνης του υποβιβασμού, έχοντας απολογισμό 18 βαθμούς. Δεν έχει κερδίσει μακριά από την έδρα της φέτος, μετρώντας εννέα ισοπαλίες και εφτά ήττες σε δεκαπέντε παιχνίδια πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Βολουντάρι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.