* Η Ίνγκολσταντ αγνοεί τη νίκη στα 12 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Χόφενχαϊμ παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Ίνγκολσταντ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ

Στα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε μετά από πέντε αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία, η Χόφενχαϊμ στο πρωτάθλημα, στη μάχη που δίνει για αποφυγή του υποβιβασμού στη χαμηλότερη κατηγορία ποδοσφαίρου της χώρας. Αφού επικράτησε των Βόλφσμπουργκ (1-0 εντός έδρας), Αμβούργο (3-1 εκτός έδρας), Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-0 εκτός έδρας) και Χέρτα (2-1 εντός έδρας), και μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Κολωνία (1-1 εντός έδρας), το συγκρότημα του Νάγκελσμαν δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Γκλάντμπαχ την προηγούμενη βδομάδα, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Τόλιαν μόλις στο 7’, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Νταχούντ λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Εννέα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ο Κράμαριτς μείωσε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, προτού ο Χαν βάλει το κερασάκι στην τούρτα στο 61’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Αήττητη παραμένει η Χόφενχαϊμ στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στη μία σημειώθηκε no-goal. Για μία θέση στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής ανταγωνίζονται οι Τόλιαν και Οχς, με τον πρώτο να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες να πάρει φανέλα βασικού.

Προηγούμενο ματς: Με σκυμμένο κεφάλι αποχώρησε η Χόφενχαϊμ από την έδρα της Γκλάντμπαχ καθώς γνώρισε την ήττα με 3-1, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Χόφενχαϊμ γνώρισε μόλις μία ήττα στα δέκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Χόφενχαϊμ – Ίνγκολσταντ

ΙΝΓΚΟΛΣΤΑΝΤ

Έχοντας πανηγυρίσει την παραμονή στην κατηγορία η Ίνγκολσταντ μπορεί να κάνει τα σχέδια της για την επόμενη σεζόν, καθώς δεν έχει κάποιο βαθμολογικό ενδιαφέρον από τις τρεις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Αφού επικράτησε των Σάλκε (3-0 εντός έδρας) και Γκλάντμπαχ (1-0 εντός έδρας) το συγκρότημα του Χάσελχουτλ γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 2-0 από την Ντάρμσταντ. Την προηγούμενη βδομάδα μοιράστηκε από ένα βαθμό με το Ανόβερο (2-2 εντός έδρας). Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 10’ με τον Μοράλες, ενώ στο 25’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Χάρτμαν. Πέντε λεπτά νωρίτερα είχαν μείνει με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της απευθείας αποβολής του Μπρέγκερι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, μειώνοντας στο 58’ με τον Σακάι.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε οχτώ λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’ ο Κιγιοτάκε, δίνοντας το βαθμό της ισοπαλίας στο Ανόβερο. Μακριά από τα νικηφόρα αποτελέσματα παραμένει στις 12 τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση η Ίνγκολσταντ, στις οποίες σημείωσε πέντε ισοπαλίες και επτά ήττες. Στις επτά από αυτές δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στις δέκα σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Σύμφωνα με τα γερμανικά ΜΜΕ ο προπονητής της Ίνγκολσταντ αναμένεται να αναλάβει τον πάγκο της Λειψίας την επόμενη σεζόν.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Ίνγκολσταντ και Ανόβερο στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (2-2), στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα δύο από τα 15 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Ίνγκολσταντ για το πρωτάθλημα.