Στον πρώτο γύρο: Φράιμπουργκ – Αμβούργο 1-0

* Σημειώθηκε no-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια του Αμβούργου για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Φράιμπουργκ για το πρωτάθλημα.

* Η Φράιμπουργκ παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο το Αμβούργο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ

Μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από τις Βόλφσμπουργκ (1-0 εκτός έδρας) και Ίνγκολσταντ (3-1 εκτός έδρας) το Αμβούργο πανηγύρισε ισάριθμες με αντιπάλους τις Λεβερκούζεν (1-0 εντός έδρας) και Λειψία (3-0 εκτός έδρας) στο πρωτάθλημα. Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18’ με τον Κυριάκο Παπαδόπουλο, ενώ διπλασίασαν τα τέρματά τους έξι λεπτά αργότερα με τον Γουάλας. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χαντ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Τρεις βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα και τη Βέρντερ Βρέμης βρίσκεται το συγκρότημα του Γκίσντολ, το οποίο σήμερα δίνει μία πολύ δύσκολη αναμέτρηση με αντίπαλο τη Φράιμπουργκ.

Στις έξι από τις επτά τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα σε αυτή σε όλες τις διοργανώσεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «δεινόσαυροι» για το πρωτάθλημα παραμένουν αήττητοι, σημειώνοντας τρεις νίκες και μία ισοπαλία. Στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ παράλληλα σημειώθηκε goal-goal. Η τελευταία εντός έδρας νίκη τους επί της Φράιμπουργκ σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 16 Ιανουαρίου του 2010 (2-0). Για μία θέση στο αριστερό άκρο της αμυντικής γραμμής ανταγωνίζονται οι Οστρζόλεκ και Ντάγκλας Σάντος. Αμφίβολη κρίνεται η συμμετοχή του Γκρέγκοριτς, ο οποίος ξεπέρασε τον τραυματισμό που τον ταλαιπωρούσε.

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε το Αμβούργο από την έδρα της Λειψίας επικρατώντας με 3-0, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Το Αμβούργο αναδείχθηκε ισόπαλο στο ημίχρονο, επικρατώντας με ένα γκολ διαφορά στα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Αμβούργο – Φράιμπουργκ

Δείτε τα Προγνωστικά Γερμανίας (Κλικ Εδώ)

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ

Στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα η Φράιμπουργκ πανηγύρισε τρεις νίκες, αυτές κόντρα στις Ίνγκολσταντ (2-1 εκτός έδρας), Χέρτα (2-1 εντός έδρας) και Κολωνία (2-1 εντός έδρας). Παράλληλα το συγκρότημα του Στράιχ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Μπάγερν Μονάχου (2-1 εντός έδρας) και Γκλάντμπαχ (3-0 εκτός έδρας). Κόντρα στην Κολωνία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32’ με τον Γκρίφο, προτού ο Μοντέστε ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους επτά λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Φίλιπ στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 77’.

Μία νίκη, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες είναι ο απολογισμός των «Βραζιλιάνων του Μπρεϊσγκάου» στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν για την ίδια διοργάνωση. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε goal-goal. Η τελευταία εκτός έδρας νίκη της Φράιμπουργκ επί του Αμβούργου σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται πριν από τέσσερα χρόνια, και πιο συγκεκριμένα στις 6 Απριλίου του 2013 (1-0). Για μία θέση στο κέντρο της αμυντικής γραμμής της Φράιμπουργκ στη σημερινή αναμέτρηση με το Αμβούργο αναμετρώνται οι Τορεχόν και Γκούλντε. Τόσο ο Χόφλρ, όσο και ο Αμπράσι έχουν ισάριθμες πιθανότητες να ξεκινήσουν στο κέντρο του αγωνιστικού χώρου.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε στην έδρα της η Φράιμπουργκ επικρατώντας με 2-1 της Κολωνίας, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα εννέα από τα έντεκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Φράιμπουργκ για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Interwetten)