ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ

Στην έκτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Γουαδαλαχάρα μετά το ισόπαλο 1-1 στην έδρα της Πατσούκα, την προηγούμενη αγωνιστική. Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα βρέθηκε πίσω στο σκορ από το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει άμεσα, με τον Κάρλος Πένα να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Μάλιστα θα μπορούσε να έχει πάρει και τη νίκη, εάν αξιοποιούσε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν. Ωστόσο, μια ισοπαλία στην έδρα της Πατσούκα δεν είναι και τόσο κακό αποτέλεσμα και η Γουαδαλαχάρα είναι σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση, έχοντας πανηγυρίσει δεκατρείς βαθμούς στα πέντε τελευταία παιχνίδια της. Επιβάλλεται η νίκη απόψε, κόντρα στην ήδη υποβιβασμένη Ντοράδος, για να εξασφαλίσει και τυπικά τη συμμετοχή της στα πλέι οφ.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Πατσούκα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΝΤΟΡΑΔΟΣ

Παρά την απογοήτευση από τον υποβιβασμό της, η Ντοράδος κατάφερε να δώσει συνέχεια στις πολύ καλές εμφανίσεις των τελευταίων αγωνιστικών, επικρατώντας εντός έδρας της Μονάρκας με 1-0. Το τέρμα του Ντάνιελ Αρεόλα στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν αρκετό για να χαρίσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του, πετυχαίνοντας παράλληλα την τέταρτη νίκη στα οκτώ τελευταία παιχνίδια της, που την ανέβασε και στην 15η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Χοσέ Κρουζ έχει πάρει πολλούς βαθμούς στα τελευταία παιχνίδια της, ωστόσο ”πλήρωσε” ακριβά το σερί των εφτά ηττών στα ισάριθμα πρώτα παιχνίδια της σεζόν.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Μονάρκας για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.