*Στο Απερτούρα: Κλαμπ Αμέρικα – Γουαδαλαχάρα 0-1

ΓΟΥΑΔΑΛΑΧΑΡΑ

Πολύ καλό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποιεί η Γουαδαλαχάρα και η εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Άτλας, στο Clasico Tapatio, σίγουρα θα της δώσει ακόμη μεγαλύτερη ώθηση ενόψει της συνέχειας. Οι Άνχελ Ζαλντιβάρ και Ορμπελίν Πινέδα σκόραραν αμφότεροι στο πρώτο ημίχρονο και το μόνο αρνητικό για τους φιλοξενούμενους είναι πως δεν σκοράραν ακόμη περισσότερα τέρματα στο παιχνίδι, με την Άτλας να μειώνει απλά για το τελικό σκορ. Αυτή η νίκη έφερε την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, μόλις δυο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Τολούκα. Έχοντας επικρατήσει κόντρα σε μια από τις κυριότερες αντιπάλους της, η Γουαδαλαχάρα θέλει να πάρει ακόμη ένα αντίστοιχο αποτέλεσμα και στο αποψινό Clasico Nacional.

Μεσοβδόμαδα, η Γουαδαλαχάρα φιλοξένησε την Βενάδος για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου. Το εύστοχο πέναλτι του Καλντερόν στο 62ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με 1-0. Μετά από τρία παιχνίδια, είναι στην πρώτη θέση του ομίλου της, μετρώντας εφτά βαθμούς, τρεις πάνω από την δεύτερη Ατλάντε, την οποία και υποδέχεται μεσοβδόμαδα.

Εκτός δράσης για τους επόμενους τρεις μήνες θα παραμείνει ο Κάρλος Κισνέρος (ΕΠ 17/1), που υπέστη κάταγμα κνήμης, με τον Ματίας Αλμέιδα να έχει όλους τους υπόλοιπους παίκτες στη διάθεσή του.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Βενάδος για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Under 2.5 τα έξι από τα εφτά τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ

Την απογοητευτική της πορεία στο πρωτάθλημα συνέχισε η Κλαμπ Αμέρικα με την εκτός έδρας “λευκή” ισοπαλία στην εντός έδρας αναμέτρηση, του Σαββάτου, με την ουραγό Πουέμπλα. Αυτό ήταν το είδος του παιχνιδιού στο οποίο οι οπαδοί της Κλαμπ Αμέρικα περίμεναν τη νίκη και η αποτυχία της να πάρει τους τρεις βαθμούς αύξησε την πίεση στο πρόσωπο του Ρικάρντο Λα Βόλπε. Πλέον, βρίσκεται στην 12η θέση της βαθμολογίας με μόλις εφτά βαθμούς σε έξι αναμετρήσεις. Ο Λα Βόλπε θέλει απεγνωσμένα τη νίκη απόψε, καθώς μια ακόμη ήττα κόντρα σε μια από τις πιο μισητές αντιπάλους της, μπορεί να του στοιχίσει τη θέση του.

Μεσοβδόμαδα, η Κλαμπ Αμέρικα φιλοξένησε την Κόρας για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του κυπέλλου. Το τέρμα του Αρόγιο στο 8ο λεπτό ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με 1-0. Μετά από τρία παιχνίδια, είναι στην πρώτη θέση του ομίλου της, μετρώντας έξι βαθμούς, όσους και η Κόρας, με την οποία και θα παλέψει για την κορυφή.

Εκτός παραμένει ο Πολ Αγκιλάρ (ΑΜ 11/1), έχοντας υποστή ρήξη χιαστού, ενώ ο Ρενάτο Ιμπάρα (ΜΕ 27/1) είναι αμφίβολος με πρόβλημα στο γόνατο. Αμφίβολος είναι και ο Μπρούνο Βαλντέζ (ΑΜ 20/3) που αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι με την Πουέμπλα, το Σάββατο. Με πρόβλημα στον ώμο είναι εκτός και ο Σεσίλιο Ντομίνγκεζ (ΕΠ 4/2) για το παιχνίδι αυτό.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 επί της Κόρας για το Κύπελλο.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.