Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ

Την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε πριν από δύο βδομάδες η Γκρόιτερ Φιρτ. Αφού κατάφερε να πάρει το «τρίποντο» κόντρα στη Μόναχο 1860, επικρατώντας εντός έδρας με 1-0, το συγκρότημα του Ρούθενμπεκ δεν έκαμψε την αντίσταση του Ανόβερου, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 3-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Φόσουμ (23’), Μάιερ (74’) και Χάρνικ (85’). Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις αυτής ο Βέτον Μπερίσα. Την προηγούμενη βδομάδα η Γκρόιτερ Φιρτ δεν δυσκολεύτηκε να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας, επικρατώντας εκτός έδρας με 4-1 της Άιντραχτ Νόρντερστεντ.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τους Ζούλι (42’) και Ντούρσουν (71’), προτού ο Ντρίνκουτ μειώσει εννέα λεπτά πριν το τέλος των 90’. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσαν οι Τρίπιτς (88’) και Κιρσχ (90+2’). «Οι ποδοσφαιριστές μου θα κάνουν ότι περνάει από το χέρι τους για να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στην Άουε», υπογράμμισε ο προπονητής της Γκρόιτερ Φιρτ, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Η αντίπαλός μας είναι μία πολύ δυνατή ομάδα, ίσως η κορυφαία από άποψη φυσικής κατάστασης. Θα πρέπει να είμαστε αποτελεσματικοί και επιβλητικοί στον αγωνιστικό χώρο».

Προηγούμενο ματς: Χωρίς να δυσκολευτεί η Γκρόιτερ Φιρτ επικράτησε εκτός έδρας με 4-1 της Άιντραχτ Νόρντερστεντ, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας.

Στατιστικό: Η Γκρόιτερ Φιρτ επικράτησε από το ημίχρονο στα πέντε από τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΑΟΥΕ

Τρεις βαθμούς κατάφερε να αποσπάσει στις δύο πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος η Άουε. Αφού δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Χαϊντενχάιμ (1-0 εκτός έδρας) στην πρεμιέρα της διοργάνωσης το συγκρότημα του Ντότσεφ επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Σαντχάουζεν. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με το γκολ του Άντλερ στο 28’, ενώ διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με τον Κόπκε. Την προηγούμενη βδομάδα η Άουε γνώρισε τον αποκλεισμό από τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Γερμανίας, μετά την εντός έδρας ήττα της στη διαδικασία των πέναλτι με 8-7 (0-0 η κανονική διάρκεια και η παράταση) από την Ίνγκολσταντ.

«Πρέπει να σηκώσουμε ανάστημα. Δείξαμε κόντρα στην Ίνγκολσταντ πως μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τις κορυφαίες ομάδες της χώρας. Είμαστε, πλέον, αφοσιωμένοι στην αναμέτρηση με αντίπαλο την Γκρόιτερ Φιρτ. Πρόκειται για μία δύσκολη αποστολή, καθώς η αντίπαλός μας είναι πολύ δυνατή επιθετικά. Παρόλα αυτά εμείς έχουμε την ποιότητα να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Πρέπει να σκοράρουμε», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Άουε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε εν όψει της σημερινής αναμέτρησης. Στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε κόντρα στην Γκρόιτερ Φιρτ κατάφερε να πανηγυρίσει μόλις μία νίκη, αυτή τον Αύγουστο του 2015 (1-0 εντός έδρας).

Προηγούμενο ματς: Στη διαδικασία των πέναλτι η Άουε ηττήθηκε από την Ίνγκολσταντ και γνώρισε τον αποκλεισμό από το Κύπελλο Γερμανίας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τρία τελευταία παιχνίδια της Άουε σε όλες τις διοργανώσεις.