* Μόλις μία ήττα για τη Γρανάδα στα επτά τελευταία εντός έδρας ματς πρωταθλήματος (3-3-1).

* Νικηφόρα για την Αλαβές τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις.

Στον πρώτο γύρο: Αλαβές – Γρανάδα 3-1

ΓΡΑΝΑΔΑ

Να αξιοποιήσει για μία ακόμα φορά τη δύναμη της έδρας της θα προσπαθήσει σήμερα η Γρανάδα, προκειμένου να μείνει “ζωντανή” στη μάχη της παραμονής. Δεν τα κατάφερε το περασμένο σαββατοκύριακο στο “Σαν Μαμές, αν και αποδείχθηκε αρκετά αξιόμαχη στο ατυχές 3-1 από την Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Ανδαλουσιάνοι, που βρίσκονται αυτή τη στιγμή στην προτελευταία θέση του πίνακα, έχουν συνδυάσει με νίκες τα δύο τελευταία ματς πρωταθλήματος μέσα στο “Κάρμενες” (1-0 επί Λας Πάλμας, 4-1 επί Μπέτις), ενώ παράλληλα έχουν δεχθεί μόνο μία ήττα στα επτά τελευταία “εντός” (3-3-1).

“Το πιο σημαντικό για μένα είναι να βλέπω στους παίκτες μου τη διάθεση για τη νίκη από το… πρώτο λεπτό”, τόνισε χαρακτηριστικά ο κόουτς Λούκας Αλκαράθ στη χθεσινή συνέντευξη Τύπου. Σίγουροι τρεις απόντες στο σημερινό ματς: παραμένουν στα πιτς ο αμυντικός Σονιέ και ο επιθετικός Κράβετς, ενώ τιμωρημένος είναι ο μέσος Σαμπέρ. Δεν ανακοινώθηκε αποστολή από τον Αλκαράθ για το σημερινό ματς. Για μία ακόμα φορά αναμένεται ο αριστερός μπακ Έκτορ να αποτελέσει τον μοναδικό Ισπανό στο αρχικό σχήμα, με την ενδεκάδα της Γρανάδα να απαρτίζεται από… έντεκα διαφορετικές εθνικότητες στις δύο τελευταίες αγωνιστικές.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε ηττημένη με σκορ 3-1 από την έδρα της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Μπήκε πίσω στο σκορ στο 11ο λεπτό, ισοφάρισε με τον Καρσέλα τρία λεπτά αργότερα, αλλά δέχθηκε άλλα δύο γκολ στο 33′ και στο 69′.

Στατιστικό: Over 3,5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

Το Γρανάδα – Αλαβές παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΑΛΑΒΕΣ

Η Αλαβές, από την πλευρά της, απέδειξε για ένα ακόμα φετινό ματς ότι είναι φτιαγμένη από… συμπαγές μέταλλο. Δεν πτοήθηκε από το προβάδισμα της Βαλένθια στο 70ο λεπτό κι “έφερε τούμπα” το παιχνίδι, πανηγυρίζοντας τελικά το τέταρτο της τρίποντο στην τελευταία πεντάδα αγώνων για όλες τις διοργανώσεις. Θυμίζουμε ότι οι Βάσκοι έχουν ήδη… σφραγισμένο εισιτήριο για τον τελικό του φετινού Κόπα ντελ Ρέι, όπου θα κοντραριστούν με την Μπαρτσελόνα. Στο 3-2-1 το σερί στις τελευταίες έξι αγωνιστικές, νικηφόρα τα δύο τελευταία εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος (2-4 επί Χιχόν, 0-1 επί Λα Κορούνια).

Εξέτισε την ποινή του κι επανέρχεται απευθείας στο αρχικό σχήμα ο επιθετικός Ντεΐβερσον, αλλά στον αντίποδα θα λείψουν σήμερα λόγω καρτών οι βασικοί αμυντικοί χαφ Μανού Γκαρθία και Μάρκος Γιορέντε και ο αμυντικός Λαγκάρντια. Το δίδυμο στη μεσαία γραμμή αναμένεται να συνθέσουν οι Ντ. Τόρες και Κρίστισιτς. Τραυματίας και ο επιθετικός Ρουμπέν Σομπρίνο.

Προηγούμενο ματς: Πέτυχε την εντός έδρας νίκη επί της Βαλένθια με 2-1. Μπήκε πίσω στο σκορ στο 70ο λεπτό, αλλά έκανε την ανατροπή με τους Ιμπάι Γκόμεθ (78′) και Κατάι (86′). Αποβολή για τις “νυχτερίδες” στο 88′.

Στατιστικό: Over 2,5 τα 4/6 τελευταία ματς πρωταθλήματος (παίξτο στην Goalbet).