* Στον πρώτο γύρο: Σουόνσι – Γουέστ Χαμ 1-4 (26/12)

* Στα 10/11 τελευταία παιχνίδια της Γουέστ Χαμ στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

* Η Σουόνσι δέχθηκε δύο ή περισσότερα τέρματα στα 8/9 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Την τραγική κατάσταση στην οποία βρίσκεται το τελευταίο χρονικό διάστημα επιβεβαίωσε και με αντίπαλο την Άρσεναλ μεσοβδόμαδα η Γουέστ Χαμ, η οποία γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 3-0 στο λονδρέζικο ντέρμπι, συμπλήρωσε πέντε συνεχόμενες ήττες και πλησιάζει πλέον ολοένα και περισσότερο τις τελευταίες θέσεις, απέχοντας μόλις πέντε βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Για ένα ημίχρονο στεκόταν αξιοπρεπέστατα στο «Έμιρεϊτς» όμως με το που δέχθηκε γκολ (58’), κατέρρευσε και δέχθηκε άλλα δύο τέρματα στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν κι άλλα γκολ. Συνολικά, η Γουέστ Χαμ μετράει επτά παιχνίδια χωρίς νίκη (0-2-5), με συνέπεια το σημερινό παιχνίδι με τη Σουόνσι να έχει αποκτήσει χαρακτήρα τελικού για τα «σφυριά» μιας και ενδεχόμενη νέα ήττα θα τη βάλει για τα καλά στο «παιχνίδι» της παραμονής στην κατηγορία.

Αυτό είναι ένα ενδεχόμενο που ούτε θέλουν να σκέφτονται στις τάξεις της, με τον Σλάβεν Μπίλιτς, που βρίσκεται στο επίκεντρο έντονης κριτικής το τελευταίο διάστημα να τονίζει: «Προφανώς και είμαστε στη μάχη της παραμονής, δεν μπορούμε να κρυβόμαστε. Το παιχνίδι με τη Σουόνσι είναι απίστευτα καθοριστικό». Ο Κροάτης ευελπιστεί πως θα έχει διαθέσιμους τους Αντόνιο (Εξτρέμ, 28/9) και Κάρολ (Επιθετικός, 17/7) που δίνονται αμφίβολοι, ενώ αντίθετα εκτός παραμένουν οι Κρέσγουελ (Αμυντικός, 21/0), Ογκμπόνα (Αμυντικός, 19/0) Ριντ (Αμυντικός, 26/2), Ομπιάνγκ (Μέσος, 22/1) και Τόρε (Μέσος, 5/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 3-0 από την Άρσεναλ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 10/11 τελευταία παιχνίδια της στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5 (Δες το στον Stoiximan).

Κάντε Like στο Video και μπείτε στο διαγωνισμό για 500€

ΣΟΥΟΝΣΙ

Στην αντίπερα όχθη, εξαιρετικά δύσκολη είναι η κατάσταση και για τη Σουόνσι, η οποία βρέθηκε πολύ κοντά σε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Τότεναμ, όμως δεν κατάφερε τελικά να γλιτώσει την εντός έδρας ήττα με 3-1 από τα «σπιρούνια». Για περισσότερα από 85 λεπτά άντεχε και υπερασπιζόταν με αποφασιστικότητα, αλλά και τύχη, το 1-0 που είχε πετύχει στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ράουτλετζ. Η τύχη, όμως, την εγκατέλειψε στα τελευταία λεπτά και δεχόμενη τρία τέρματα από το 88’ ως και το 90’+4 βρέθηκε ξανά στη ζώνη του υποβιβασμού.

«Είναι απογοητευτικό. Είχαμε μια ευκαιρία να καθαρίσουμε το παιχνίδι, όμως και πάλι μέχρι το 88’ κρατούσαμε καλά. Δώσαμε τα πάντα και είμαι περήφανος. Έχουμε μπροστά μας δύο καθοριστικά παιχνίδια με Γουέστ Χαμ και Γουότφορντ» ανέφερε ο απογοητευμένος Κλέμεντ. Η πορεία της ομάδας του τις τελευταίες αγωνιστικές, άλλωστε, δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για αισιοδοξία, με τον ίδιο να επιδίδεται τις τελευταίες ώρες σε προσπάθεια να «ξυπνήσει» τους ποδοσφαιριστές, μιας και υπάρχουν ακόμη πολλά παιχνίδια. Αποτελεί κοινή παραδοχή, όμως, ότι στα δύο κρίσιμα εκτός έδρας παιχνίδια με αντιπάλους τις Γουέστ Χαμ και Γουότφορντ, οι Ουαλοί καλούνται να παίξουν τα ρέστα τους, αν θέλουν να παραμείνουν στην κατηγορία.

Σε περίπτωση, πάντως, που χάσει σήμερα, θα θέσει νέο αρνητικό ρεκόρ στην ιστορία της σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ, μετρώντας πέντε συνεχόμενες εκτός έδρας ήττες. Ο Κλέμεντ θα περιμένει όπως είναι λογικό ως την τελευταία στιγμή τους Γιορέντε (Επιθετικός, 26/11) και Νότον (Αμυντικός, 24/0) που δίνονται αμφίβολοι, ενώ εκτός μάχης τέθηκαν οι Ράνχελ (Αμυντικός, 18/1), Μπρίτον (Μέσος, 11/0) και Ντάιερ (Μέσος, 8/0).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Τότεναμ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Δέχθηκε δύο ή περισσότερα τέρματα στα 8/9 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.