Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

*Πρώτος γύρος: Μάλμε – Σούντσβαλ 1-2.

ΣΟΥΝΤΣΒΑΛ

Από το κακό στο χειρότερο βαδίζει η έκπληξη του πρώτου γύρου Σούντσβαλ, η οποία «εξαφανίστηκε» από τον αγωνιστικό χώρο του Μπορός και γνώρισε απόλυτα δίκαια την βαριά ήττα με 4-0 από την Έλφσμποργκ. Τραγική η εμφάνιση της, πλασματικό το 1-0 του πρώτου μέρους, αφού θα μπορούσε να δεχθεί ακόμη περισσότερα γκολ. Δεν γλίτωσε από τον διασυρμό στο δεύτερο, δεχόμενη τρία γκολ μέσα σε δώδεκα λεπτά (61’, 64’, 73’).

Τρίτη ήττα στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια της, είχε μεσολαβήσει η εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία (0-0) με τη Χάμαρμπι. Να αναφέρουμε ότι στις τρεις πρόσφατες αναμετρήσεις έμεινε άσφαιρη και φαίνεται μεγάλο το κενό που άφησε ο φορ Ντίμπα (Χάμαρμπι). Παραπαίει βαθμολογικά, καθώς οπισθοχώρησε στην 11η θέση της κατάταξης, στο +4 από τα μπαράζ παραμονής. Ήττα – σοκ στο Κύπελλο από την Νορτέλιε (1-0 εκτός έδρας), ομάδα τέταρτης τη τάξει κατηγορίας! Εντός έδρας αγνοεί τη νίκη στις τρεις πρόσφατες εντός έδρας αναμετρήσεις της με μια ισοπαλία και τρεις ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα – αποκλεισμός από τη Νορτέλιε για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Άσφαιρη έμεινε η Σούντσβαλ στις τρεις πρόσφατες αναμετρήσεις της στο πρωτάθλημα.

ΜΑΛΜΕ

Από τη δική της πλευρά η Μάλμε μπήκε με άγριες διαθέσεις στο παιχνίδι με την Γιόνσεπινγκ και κατάφερε να συντρίψει την αντίπαλο της με το εμφατικό 4-1 (εντός έδρας). Απόλυτο αφεντικό από την αρχή της αναμέτρησης, κέρδισε 3-0 στο ημίχρονο. Στην επανάληψη κατέβασε ταχύτητες, πέτυχε και τέταρτο τέρμα με τον νεοφερμένο Γερεμέγιεφ (πρώην Χάκεν) στο 86’ της συνάντησης, για να δεχθεί τη μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις (4-1 στο 92’).

Επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ισοπαλία με την Κάλμαρ (1-1 εκτός έδρας), επεκτείνοντας το αήττητο σερί της στις 11 αγωνιστικές (8-3-0). Έπιασε ξανά κορυφή μετά από μια αγωνιστική, στον πόντο ωστόσο η διαφορά της από τη δεύτερη Νόρκεπινγκ. Ισχυρό το σοκ που υπέστη μεσοβδόμαδα στο Κύπελλο από την Λαντσκρόνα (ήττα 3-1 εκτός έδρας), με τον Κουν να δίνει χρόνο συμμετοχής σε πολλούς αναπληρωματικούς. Εξέτισε ο Λεβίκι (ΜΕ 14/0) και το απουσιολόγιο έμεινε «λευκό».

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα σοκ στο Κύπελλο από την Λαντσκρόνα 3-1 για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Τρία σερί 2-3 γκολ μετράει η Μάλμε στις τελευταίες εξόδους της στο πρωτάθλημα.