Elite Round: Επτά όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνει ο πρώτος κάθε ομίλου και οι συνολικά επτά ομάδες που θα προκύψουν συν της διοργανώτριας Γεωργίας θα συμμετάσχουν στην τελική φάση της διοργάνωσης.

*2ος όμιλος: Γερμανία 3, Σερβία 3, Κύπρος 0, Σλοβακία 0.

*Τα παιχνίδια του ομίλου διεξάγονται στη Γερμανία.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Πολύ πιο δύσκολο σε σχέση με ότι μάλλον υπολόγιζε, αποδείχθηκε το πρώτο παιχνίδι της φάσης των ομίλων για το αδιαφιλονίκητο φαβορί κατάκτησης της πρώτης θέσης, Γερμανία. Τα «πάντσερ» δυσκολεύτηκαν τρομερά απέναντι στην Κύπρο, ωστόσο τελικά κατάφεραν να φτάσουν στην πολύτιμη νίκη με 2-1 στις καθυστερήσεις. Πιο συγκεκριμένα, οι Γερμανοί ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με γκολ από τα… αποδυτήρια (3′), κάτι που τους έκανε μάλλον να πιστέψουν ότι θα έχουν πολύ εύκολο έργο.

Οι Κύπριοι, όμως, ισοφάρισαν σχετικά άμεσα και έπρεπε να φτάσουμε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ούτως ώστε να έρθει το γκολ της νίκης για την ομάδα του Φρανκ Κράμερ. Ο τελευταίος έδειξε ανακουφισμένος στη συνέντευξη Τύπου και απέφυγε να μπει σε λεπτομέρειες σχετικά με την κακή εμφάνιση, αποδίδοντας την στις πολλές χαμένες ευκαιρίες, όμως γνωρίζει και ο ίδιος πως το σημερινό παιχνίδι είναι πιο δύσκολο και σαφώς πιο κομβικό απέναντι σε μια ομάδα που έχει ως στόχο την πρωτιά του ομίλου.

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 2-1 επί της Κύπρου για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Στατιστικό: Στα πέντε τελευταία παιχνίδια της σημειώθηκε over 2,5 (Δείτε τα προγνωστικά στοιχήματος).

Το Γερμανία U19 – Σερβία U19 παίζει στην Betshop

ΣΕΡΒΙΑ U19

Στην αντίπερα όχθη, σε αντίθεση με τη γηπεδούχο Γερμανία, η Σερβία επικράτησε με 1-0 της Σλοβακίας στο πρώτο της παιχνίδι στη φάση των ομίλων χωρίς να αντιμετωπίσει τα ίδια προβλήματα. Οι Σέρβοι προσέγγισαν με σοβαρότητα και συγκέντρωση το παιχνίδι, ουδέποτε πήραν τρελά ρίσκα και αναζήτησαν με σπουδαία υπομονή το γκολ, το οποίο ήρθε τελικά από τον Γιοβάνοβιτς στο 62′ και ήταν αρκετό για να τους χαρίσει τη νίκη, αφού οι Σλοβάκοι στη συνέχεια δεν κατάφεραν να απειλήσουν σοβαρά την ομάδα του Κοσάνοβιτς.

Στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε, ο τελευταίος δεν αρνήθηκε πως και η ισοπαλία στο σημερινό παιχνίδι ίσως να είναι θετικό αποτέλεσμα, χωρίς να το παραδεχθεί ευθέως. Είναι, πάντως, γεγονός πως ο βαθμός ενδέχεται να αποδειχθεί «χρυσός» για τους Σέρβους, οι οποίοι στη συνέχεια θα κληθούν να κερδίσουν με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο σκορ τους Κύπριους την τελευταία αγωνιστική, προκειμένου να ξεπεράσουν αυτό που θα κερδίσει η Γερμανία τη Σλοβακία.

Προηγούμενο ματς: Νίκη με 1-0 επί της Σλοβακίας για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Στατιστικό: Στα 6/8 τελευταία παιχνίδια της σημειώθηκε under 2,5.