*Στον πρώτο γύρο: Στεάουα – Γκαζ Μετάν Μέντιας 0-1

ΓΚΑΖ ΜΕΤΑΝ ΜΕΝΤΙΑΣ

Μακριά από τους τρεις βαθμούς της νίκης παραμένει εδώ και τέσσερις αγωνιστικές η Γκαζ Μετάν Μέντιας, η οποία και μετράει μια ισοπαλία και τρεις ήττες σε αυτό το σερί της. Το προηγούμενο Σάββατο, η ομάδα του Κριστιάν Πουστάι φιλοξενήθηκε από την Βολουντάρι, από την οποία και γνώρισε την ήττα με 1-0. Μετά από ένα “άσφαιρο” πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα στο 67′ και πήραν τη νίκη.

Μετά και από αυτή τη νέα της ήττα, η Γκαζ Μετάν Μέντιας βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 38 βαθμούς σε 24 παιχνίδια. Με 35 τέρματα στο ενεργητικό της, διαθέτει μια από τις δεύτερη καλύτερες επίθεσεις της κατηγορίας. Έξι νίκες, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της, έχοντας ηττηθεί στα δυο τελευταία από αυτά. Άπαντες στη διάθεση του Πουστάι για το σημερινό παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Βολουντάρι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΣΤΕΑΟΥΑ

Αήττητη παραμένει εδώ και τέσσερις αγωνιστικές η Στεάουα, η οποία και μετράει δυο νίκες και δυο ισοπαλίες σε αυτό το σερί της. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Λαουρέντιου Ρέγκενκαμφ φιλοξενήθηκε από την Κραϊόβα, στην έδρα της οποίας πήρε το προβάδισμα στο 24ο λεπτό με τον Πιντιλίι. Δέκα λεπτά αργότερα, μπορεί η Κραϊόβα έφτασε έστω και προσωρινά στην ισοφάριση, εν τέλει όμως η Στεάουα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-2, χάρη στο τέρμα του Ενάκε στο 79′.

Με τη νίκη που πήρε, έφτασε τους 45 βαθμούς, ούσα και στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, και στο -6 από την πρωτοπόρο Βιτορούλ, η οποία επικράτησε χθες της Τιμισοάρα (5-0). Επιπλέον, με 20 τέρματα παθητικό, έχει την καλύτερη άμυνα της κατηγορίας. Εκτός έδρας μετράει εφτά νίκες, δυο ισοπαλίες και τρεις ήττες μέχρι τώρα, έχοντας επικρατήσει μόλις μια φορά στις πέντε τελευταίες εξόδους της. Από το σημερινό παιχνίδι θα απουσιάσει ο τιμωρημένος Οβίντιου Ποπέσκου (ΜΕ 17/0).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί της Ουνιβ. Κραϊόβα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.