*Για τον πρώτο γύρο: Όλντερσοτ – Γκέιτσχεντ 3-0

ΓΚΕΪΤΣΧΕΝΤ

Αήττητη παραμένει εδώ και τέσσερις αγωνιστικές η Γκέιτσχεντ, η οποία και μετράει κατά σειρά δυο ισοπαλίες και δυο νίκες. Στο προηγούμενο παιχνίδι της, η ομάδα του Νιλ Άσπιν φιλοξενήθηκε από την Σόλιχουλ Μορς, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-2. Μετά από 22 λεπτά αγώνα, ο Μπελ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τον Τζόουνς να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή ήταν και η δεύτερη διαδοχική νίκη της Γκέιτσχεντ, μετά και από εκείνη κόντρα στην Μπάροου (4-1). Με 42 βαθμούς σε 28 παιχνίδια, βρίσκεται στην ένατη θέση της βαθμολογίας, όπου και “συγκατοικεί” με την Τσέστερ, έχοντας και καλύτερη διαφορά τερμάτων από την τελευταία. Πέντε νίκες, εφτά ισοπαλίες και δυο ήττες ο εντός έδρας απολογισμός της στο μέχρι τώρα πρωτάθλημα. Με τον Μιτς Μπράντλι (ΑΜ 21/2) να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση, μετά και τον τραυματισμό του, ο Νιλ Άσπιν θα έχει όλους τους παίκτες στη διάθεσή του για το σημερινό παιχνίδι.

Το περασμένο Σάββατο, η Γκέιτσχεντ φιλοξένησε την Λίνκολν για τον δεύτερο γύρο του Λιγκ Τρόφι. Αν και ήταν αυτή που προηγήθηκε στο σκορ με το τέρμα του Μπάροου στο τέταρτο μόλις λεπτό, εν τέλει δέχθηκε τρία τέρματα στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να μείνει εκτός συνέχειας.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-3 από την Λίνκολν για το Λιγκ Τρόφι.

Στατιστικό: Under 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (παίξτο στην Betshop)

Το Γκέιτσχεντ – Όλντερσοτ παίζει στην Betshop

ΟΛΝΤΕΡΣΟΤ

Την τρίτη διαδοχική της νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Όλντερσοτ, μετά και από τις δυο κόντρα στην Γουόκινγκ με 4-0 εντός και 1-2 εκτός έδρας. Η ομάδα του Γκάρι Γουάντοκ φιλοξένησε την Σάουθπορτ, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με το τέρμα του Φένελον στο 45ο λεπτό. Στο 70′ ο Γκάλαχερ έκανε δυο τα τέρματα των γηπεδούχων, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν απλά στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για το τελικό 2-1. Το νικηφόρο αυτό σερί της την έχει φέρει στην έβδομη θέση της βαθμολογίας, όπου και μετράει 45 βαθμούς, ούσα τέσσερις μακριά από την πρώτη πεντάδα και τα πλέι οφ. Μακριά από την έδρα της μετράει τρεις νίκες, πέντε ισοπαλίες και έξι ήττες μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα. Από το σημερινό παιχνίδι στην έδρα της Γκέιτσχεντ θα απουσιάσουν οι εδώ και καιρό τραυματίες Νικ Άρνολντ (ΑΜ 15/0) και Λίαμ Μπέλαμι (ΜΕ 14/2).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Σάουθπορτ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.