Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

*Πρώτος γύρος στο Κύπελλο Μεξικού. Σε αυτή τη φάση συμμετέχουν 24 ομάδες (12 από την πρώτη κατηγορία και 12 από τη δεύτερη), οι οποίες είναι χωρισμένες σε οκτώ ομίλους των τριών. Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δυο πρώτοι του κάθε ομίλου. Δεν συμμετέχουν οι ομάδες του παίζουν στο Τσάμπιονς Λιγκ (Τίγκρες, Πούμας, Πατσούκα, Μοντερέι), η Άτλας ως η χειρότερη ομάδα που δεν υποβιβάστηκε από την πρώτη κατηγορία, καθώς και η Νεκάξα που πήρε την άνοδο στην πρώτη κατηγορία.

*Όγδοος όμιλος: Ντοράδος, Πουέμπλα, Κερετάρο

ΚΕΡΕΤΑΡΟ

Να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως αγωνίζεται εντός έδρας θέλει η Κερετάρο και να πάρει τη νίκη κόντρα στην Πουέμπλα, με την οποία λογικά θα μονομαχήσει και για την πρώτη θέση του ομίλου. Η ομάδα του Βίκτορ Μανούελ Βούκετιχ ξεκίνησε δυναμικά τη χρονιά, παίρνοντας την εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βερακρούζ για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Μετά από ένα “άσφαιρο” πρώτο ημίχρονο, ο Βίγια άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 70′, με το Καρντόσο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 81′, γράφοντας παράλληλα και το τελικό αποτέλεσμα. Ανεβασμένο το ηθικό των παικτών του Βούκετιχ, που θα “κυνηγήσουν” το θετικό αποτέλεσμα και στην πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Βερακρούζ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΠΟΥΕΜΠΛΑ

Αλώβητη θα προσπαθήσει να φύγει από το αποψινό παιχνίδι με την Κερετάρο η Πουέμπλα, με σκοπό να αποκτήσει πλεονέκτημα για την κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου, ελπίζοντας βέβαια σε νίκη στο επαναληπτικό παιχνίδι. Η ομάδα του Ρικάρντο Βαλίνο φιλοξενήθηκε από την Μοντερέι, κόντρα στην οποία κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας. Αν και βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, η Πουέμπλα κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, φτάνοντας στην ισοφάριση στο 72ο λεπτό με το τέρμα του Κανέλο. Παρότι δεν κέρδισε, το αποτέλεσμα αυτό μόνο αρνητικό δεν μπορεί να θεωρείται για την Πουέμπλα, καθώς ήταν σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες της χώρας.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Μοντερέι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.