* Τελικός Σούπερ Καπ

* Σε ουδέτερο γήπεδο, στην Σανλιούρφα.

* Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση & πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Ο αγώνας ήταν αρχικά προγραμματισμένος για τις 29 Δεκεμβρίου στο Ριάντ, όπου ταξίδεψαν οι δύο ομάδες, αλλά τελικά αναβλήθηκε λόγω απαγόρευσης των τοπικών αρχών σε εθνικιστικές εκδηλώσεις των Τούρκων.

* No Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο πρωτάθλημα (24/12): Φενέρμπαχτσε – Γαλατασαράι 0-0

Δείτε όλα τα σημερινά προγνωστικα στοιχηματος

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Χατάισπορ. Ο Ικάρντι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 12ο λεπτό.

12η διαδοχική νίκη πέτυχε στην Super Lig η “τσιμ-μπομ” στην επιστροφή της από τη διακοπή των εθνικών ομάδων, έστω και δύσκολα πήρε εκδίκηση από τη μοναδική ομάδα που τη νίκησε στο πρωτάθλημα και διατήρησε το προβάδισμα (+2) στην ξέφρενη κούρσα τίτλου.

Ο “μπόμπερ” Ικάρντι έδωσε τη λύση με το 18ο του γκολ στην Super Lig, αλλά στην συνέχεια η Γαλατασαράι δεν φρόντισε να “σκοτώσει” τον αντίπαλο κι έζησε με σασπένς ως το φινάλε. Η Χατάισπορ είχε ακυρωθέν γκολ στο δεύτερο μέρος.

Το κλίμα στον οργανισμό είναι καλό, το ρόστερ πλήρες για το σημερινό ταξίδι και ο κόουτς Μπουρούκ ετοιμάζει το καλύτερο δυνατό σχήμα, παρότι ο μεγάλος αντίπαλος έχει προαναγγείλει να παίξει με πιτσιρικάδες.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 3/5 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εκτός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-2) επί της Άδανα Ντεμιρσπόρ. Ο Τζικού (17’) έκανε το 1-0, ο Μπαλοτέλι (25’) ισοφάρισε για την Ντεμιρσπόρ. Οι Τζέκο (51’), Τάντιτς (70’) έκαναν το 3-1 της Φενέρ, ο Μπαρασί (80’) μείωσε σε 3-2 κι ο Ντουρσούν (85’) διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Στις 6 σερί πρωταθληματικές νίκες έφτασε η Φενέρμπαχτσε και στα 20 ματς αήττητη (16-4-0) με την επιστροφή της από τη διακοπή. Σε συνέχεια των προηγούμενων αγώνων στο “Σαράτσογλου” όμως είχε και πάλι δράμα το παιχνίδι της Τετάρτης.

Χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, δεν έπεισε συνολικά, αλλά “ζεστάθηκαν” οι Τάντιτς, Τζέκο που περνούσαν περίοδο ντεφορμαρίσματος πριν τη διακοπή. Η άμυνα είχε θέματα, επέτρεψε 1.95 xGoals σε αντίπαλο που δεν έχει βγάλει διπλό όλη την σεζόν, όπως προβλήματα είχε και στο επεισοδιακό ταξίδι της Τραπεζούντας.

Εκεί που ξεκίνησε όλη εσωτερική αναταραχή, η προσπάθεια καταπολέμησης ενός “κατεστημένου” και κατέληξε στην απόφαση της διοίκησης να μην ταξιδέψει η ανδρική ομάδα στην Σανλιούρφα σήμερα, αλλά να παίξει στο Σούπερ Καπ με την Under-19.

Ο κόουτς Καρτάλ και οι παίκτες του δεν ασχολούνται με την Γαλατασαράι, αλλά έχουν ήδη ξεκινήσει την προετοιμασία για τα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό. Την Πέμπτη ταξιδεύουν στο Φάληρο για τον πρώτο προημιτελικό.