* Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Κάρπι για το πρωτάθλημα.

ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ

Μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από τις Προ Βερτσέλι (2-0 εκτός έδρας) και Βίρτους Εντέλα (2-1 εκτός έδρας) η Φροζινόνε πανηγύρισε ισάριθμες νίκες κόντρα στις Μπρέσια (1-0 εντός έδρας) και Λατίνα (1-0 εκτός έδρας), συνεχίζοντας τη μάχη για την απευθείας άνοδό της στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας. Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε από την άσπρη βούλα του πέναλτι ο Ντιονίσι στο 38’. Αυτό ήταν το δέκατο γκολ του 29χρονου Ιταλού επιθετικού σε 22 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα.

Στις οχτώ τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε το συγκρότημα του Μαρίνο για την ίδια διοργάνωση γνώρισε μόλις μία ήττα, αυτή από τη Σαλερνιτάνα (3-1) στις 10 Δεκεμβρίου του 2016. Στις υπόλοιπες σημείωσε έξι νίκες και μία ισοπαλία. Στις έξι σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις επτά σημειώθηκε goal-goal. «Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να υποτιμήσουμε την Κάρπι, πρόκειται για μία πολύ δυνατή αντίπαλο, μία από τις καλύτερες του πρωταθλήματος», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Φροζινόνε.

Προηγούμενο ματς: Με τη νίκη επέστρεψε η Φροζινόνε από την έδρα της Λατίνα επικρατώντας με 1-0, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Φροζινόνε επικράτησε από το ημίχρονο στα έξι από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στον Stoiximan)

Το Φροζινόνε – Κάρπι παίζει στον Stoiximan

ΚΑΡΠΙ

Αγωνιστικό ντεφορμάρισμα περνάει η Κάρπι στο πρωτάθλημα, καθώς αγνοεί τη νίκη στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε στις οποίες συγκέντρωσε μόλις δύο βαθμούς, μένοντας πολύ μακριά από τις δύο πρώτες θέσεις της κατάταξης που οδηγούν στην απευθείας άνοδο στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Καστόρι αναδείχθηκε ισόπαλο με τις Ελλάς Βερόνα (1-1 εντός έδρας) και Βιτσέντζα (0-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Νοβάρα (2-1 εκτός έδρας), Μπενεβέντο (3-0 εκτός έδρας) και Τσεζένα (2-1 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 24’ με τον Μπαλζάνο.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Κότσο διπλασίασε τα τέρματά τους. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής στο 65’ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπιάνκο, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. «Γνωρίζουμε πολύ καλά πως μας περιμένει ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι σε μία δυνατή έδρα, όπως αυτή της Φροζινόνε. Θα πρέπει να πραγματοποιήσουμε μία πειστική εμφάνιση», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Κάρπι.

Προηγούμενο ματς: Η Κάρπι γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Τσεζένα, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Κάρπι αγνοεί τη νίκη στα πέντε τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.