*Στον πρώτο γύρο: Τιμισοάρα – Βιτορούλ 1-0

*Για το Λιγκ Καπ: Τιμισοάρα – Βιτορούλ 2-1

ΒΙΤΟΡΟΥΛ

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των εννέα αγώνων που “έτρεχε” η Βιτορούλ, όπου και μετρούσε κατά σειρά μια ισοπαλία και οκτώ διαδοχικές νίκες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γκεόργκε Χάτζι φιλοξενήθηκε από την πρωταθλήτρια Άστρα, από την οποία και γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0, δεχόμενη γκολ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Παρά την ήττα της αυτά, η Βιτορούλ εξακολουθεί να βρίσκεται στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος, μετρώντας 48 βαθμούς, δυο αγωνιστικές πριν το φινάλε, ούσα και στο +3 από την δεύτερη Στεάουα. Παράλληλα, διαθέτει μια την δεύτερη καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος με 21 τέρματα. Εννέα νίκες, δυο ισοπαλίες και μια ήττα ο μέχρι τώρα εντός έδρας απολογισμός της, ούσα αήττητη στα έντεκα τελευταία (9-2-0). Απόντες είναι ο τραυματίας Άλεξ Νίμελι (ΕΠ 18/4) και ο τιμωρημένος Μπόγκνταν Τάσου (ΜΕ 22/1).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Άστρα για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τρία από τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε)

ΤΙΜΙΣΟΑΡΑ

Αντιθέτως, την πρώτη της νίκη μετά από τρεις αγωνιστικές και απολογισμός δυο ισοπαλίες και μια ήττα, πανηγύρισε και πάλι η Τιμισοάρα. Την Δευτέρα, η ομάδα του Ιόνουτ Πόπα φιλοξένησε την Ιάσι, της οποίας και επικράτησε με σκορ 2-1. Ο Πέδρο Ενρίκε ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 35ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίζουν στο ξεκίνημα της επανάληψης, από το σημείο του πέναλτι. Εν τέλει όμως, ένα τέρμα του Σόλγιτς στο 55ο λεπτό ήταν αρκετό για να της χαρίσει τη νίκη, καθώς τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελικό σφύριγμα. Αξίζει να σημειωθεί πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες.

Με τη νίκη της αυτή, η Τιμισοάρα έφτασε τους 13 βαθμούς, ούσα και στην 13η και προτελευταία θέση της βαθμολογίας, πάνω μόνο από την ουραγό Τάργκου, από την οποία και απέχει τρεις βαθμούς. Επιπλέον, με 36 τέρματα παθητικό, διαθέτει μια από τις χειρότερες άμυνες του πρωταθλήματος. Εκτός έδρας έχει πανηγυρίσει μόλις δυο νίκες, μετρώντας επίσης τέσσερις ισοπαλίες και έξι ήττες, αγνοώντας το διπλό στις έξι τελευταίες εξόδους της (0-3-3). Για το σημερινό παιχνίδι είναι αμφίβολη η συμμετοχή του Κάταλιν Ντόμαν (ΜΕ 17/4), με τον Σεμπάστιαν Μάιλατ (ΜΕ 13/0) να είναι εκτός λόγω τραυματισμού. Τιμωρημένοι είναι οι Γκάμπριελ Κάνου (ΑΜ 14/1) και Κρίστιαν Μπάρμπουτ (ΜΕ 22/1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Ιάσι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.