*Στον πρώτο γύρο: Τσβόλε – Ουτρέχτη 1-2

ΟΥΤΡΕΧΤΗ

Κόντρα στη σούπερ φορμαρισμένη Αϊντχόφεν, ήταν εξαιρετικά δύσκολο για την Ουτρέχτη να υψώσει ανάστημα. Πάλεψε στα ίσια στο πρώτο μέρος, όμως μπήκε νωχελικά στο δεύτερο 45λεπτο και το «πλήρωσε» με δύο γκολ μέχρι το 55’, με το ματς στη συνέχεια να παίρνει το δρόμο του. Ήταν μια εντός προγράμματος ήττα για τους γηπεδούχους, η δεύτερη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, η προηγούμενη ήταν εντός έδρας κόντρα στον Άγιαξ (0-1). Υποχώρησαν στην 5η θέση με 34 πόντους, στο -1 πλέον απ’ την Αλκμάαρ και στο +1 από Χέρενφεν και Φίτεσε. Εντός έδρας σπάνια χάνουν, μετρούν ρεκόρ 5-2-4, όμως οι 3/4 ήττες σημειώθηκαν μέχρι τον Σεπτέμβριο. Έκτοτε, η Ουτρέχτη έχει μετατρέψει σε «κάστρο» το γήπεδο της, μετράει ρεκόρ 5-2-1 στα τελευταία 8 εντός έδρας ματς πρωταθλήματος. Πολλές και σημαντικές οι απουσίες για ακόμη μια φορά.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 για την Ουτρέχτη κόντρα στην Αϊντχόφεν.

Στατιστικό: Από τέσσερα σερί NG προέρχεται η Ουτρέχτη ανεξαρτήτως έδρας (παίξτο στην Goalbet).

Το Ουτρέχτη – Τσβόλε παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΤΣΒΟΛΕ

Στην πιο κατάλληλη στιγμή δείχνει να βρίσκει φόρμα η Τσβόλε. Μετά το σπουδαίο εκτός έδρας 2-3 επί της Σπάρτα Ρότερνταμ, όπου πραγματοποίησε την κορυφαία φετινή της εμφάνιση, ακολούθησε το εντός έδρας 2-0 επί της Ναϊμέγκεν την περασμένη εβδομάδα. Λιγότερο εντυπωσιακή αγωνιστική παρουσία για την Τσβόλε, η οποία κινδύνευσε σε αρκετές περιπτώσεις στο πρώτο μέρος, μπήκε καλά στο δεύτερο 45λεπτο και προηγήθηκε στο 57’. Είδε τον αντίπαλο να έχει δοκάρι, έκανε το 2-0 στο 71’ και «κλείδωσε» το ματς. Ήταν μια σπουδαία νίκη για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ανέβηκαν στους 23 πόντους και το +4 απ’ τη ζώνη των μπαράζ, στο +6 απ’ την ουραγό Ντεν Χάαγκ. Από δύο σερί εκτός έδρας νίκες προέρχεται η Τσβόλε επί των Ντεν Χάαγκ (1-2) και Σπάρτα Ρότερνταμ, μετράει ρεκόρ 3-2-5 με επιμέρους γκολ 12-21.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 2-0 για την Τσβόλε κόντρα στη Ναϊμέγκεν.

Στατιστικό: 4/5 Over 2,5 και G/G μετράει η Τσβόλε μέσα στο 2017.