*Πρώτος γύρος: Μάαστριχτ – Ος 3-0.

ΟΣ

Αγωνιστική κρίση περνάει το τελευταίο διάστημα η Ος, η οποία γνώρισε την εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Τέλσταρ.  Προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, υστέρησε σημαντικά στην επανάληψη και μέσα σε δεκαέξι λεπτά δέχθηκε τρία τέρματα. Τρίτη διαδοχική ήττα και τέταρτη στα τελευταία πέντε παιχνίδια, μετράει μονάχα την επιβλητική νίκη (4-2 εντός έδρας) επί της Ντόρντρεχτ, δεν θυμίζει σε καμία περίπτωση την ομάδα που βλέπαμε πριν από λίγο καιρό και μας είχε ξαφνιάσει με τις εμφανίσεις της (έξι νίκες στα πρόσφατα επτά).

Στη 14η θέση η Ος με 26 πόντους, περνάει περίοδο ντεφορμαρίσματος και θέλει να ψάξει άμεσα αντίδραση. Μεγάλος ο προβληματισμός του κόουτς  Γκέστχουιζεν για τις αδυναμίες που εμφανίζει η άμυνα και προσπαθεί να βρει λύσεις για να διορθώσει τα κακώς κείμενα. Έχει τη χειρότερα άμυνα με διαφορά απ’ τις υπόλοιπες ομάδες (61 γκολ παθητικό, 2.65 μ.ο στο παιχνίδι), ωστόσο είναι η δεύτερη παραγωγικότερη ομάδα μαζί με την Αλμίρε με 47 γκολ ενεργητικό σε 23 παιχνίδια. Εντός έδρας μετράει απολογισμό πέντε νίκες, μια ισοπαλία και πέντε ήττες. Να αναφέρουμε, τέλος, ότι στις εννιά απ’ τις δέκα πρόσφατες εξόδους της δέχθηκε από δύο γκολ και πάνω.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Τέλσταρ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα 18 τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα (παίξτο στην Interwetten)

Το Ος – Μάαστριχτ παίζει στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΜΑΑΣΤΡΙΧΤ

Από τη δική της πλευρά η Μάαστριχτ «αυτοκτόνησε» την Παρασκευή, μένοντας στο στείρο (0-0) με την ουραγό Ακιλίζ. Καλύτερη σ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να φτάσει στη νίκη, ήταν εξαιρετικά άστοχη στην τελική προσπάθεια. Δεύτερη σερί ισοπαλία και τρίτη αγωνιστική που αγνοεί το «τρίποντο» (0-2-1), βρίσκεται στη Τρίτη θέση της κατάταξης παρέα με τη Φόλενταμ στους 42 πόντους, ωστόσο είδε τη διαφορά από την άνοδο και τη Φένλο να αυξάνεται στους 11 πόντους και ο απευθείας προβιβασμός μοιάζει πλέον εξαιρετικά δύσκολος. Αυτό που την ενδιαφέρει πρωτίστως είναι να εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στα πλέι οφ και μέσω αυτών να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω τη φετινή σεζόν. Δεν πείθει στις τέσσερις πρόσφατες εξόδους της, μετρώντας δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ακιλίζ.

Στατιστικό: Under 2.5 τα επτά απ’ τα οκτώ πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.