ΛΑΧΤΙ

Με το βαθμό της ισοπαλίας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό πρωτάθλημα η Λάχτι. Η ομάδα του Τόνι Κορκεακούνας φιλοξενήθηκε από την Ίντερ Τούρκου, κόντρα στην οποία κατάφερε να προηγηθεί με το τέρμα του Τουομίνεν, με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν, με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να μοιραστούν από ένα βαθμό, μετά το μεταξύ τους 1-1. Για το σημερινό παιχνίδι με την Χέλσινγκφορς, ο Κορκεακούνας περιμένει από τους παίκτες του να πραγματοποιήσουν μια καλή εμφάνιση και να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης, εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός πως παίζουν μπροστά στον κόσμο τους. Ωστόσο, ενδέχεται να αγωνιστεί με αρκετές αλλαγές, καθώς ακολουθούν ακόμη δυο παιχνίδι μέσα στην εβδομάδα. Η Λάχτι παραμένει αήττητη στα οκτώ τελευταία επίσημα παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις, με απολογισμός τέσσερις νίκες και τέσσερις ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Ίντερ Τούρκου για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι από τα εφτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΦΟΡΣ ΙΦΚ

Δεν κατάφερε να διπλασιάσει τις νίκες της στο πρωτάθλημα η Χέλσινγκφορς, η οποία μετά τη νίκη στην έδρα της Παλοκέρχο (0-2), ηττήθηκε εντός έδρας από την Ίντερ Τούρκου. Οι δυο ομάδες αναμετρήθηκαν την περασμένη Πέμπτη, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται στο πρώτο μέρος και τους παίκτες του Γιάνι Χονκαβάαρα να ισοφαρίζουν προσωρινά στο 55′, με το τέρμα που σημείωσε ο Σαλμικίβι. Παρότι όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, εν τέλει οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το ”διπλό”, ένα λεπτό πριν το φινάλε. Φανερά απογοητευμένος από την εξέλιξη της αναμέτρησης ο Χονκαβάαρα, ζήτησε ανασύνταξη για το σημερινό παιχνίδι, συνιστώντας στους παίκτες του να αφήσουν πίσω τους το παιχνίδι αυτό.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 1-2 από την Ίντερ Τούρκου για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Over 2.5 τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.