* Η Ντάρμσταντ παραμένει αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε no-goal στο ένα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια της Ντάρμσταντ για το πρωτάθλημα.

* Η Ντάρμσταντ παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΚΟΛΩΝΙΑ

Μετά από τρεις αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε μία ισοπαλία και δύο ήττες, η Κολωνία επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τη Χόφενχαϊμ (1-1 εκτός έδρας), και γνώρισε την ήττα από τις Μπάγερν Μονάχου (1-0 εντός έδρας) και Λεβερκούζεν (2-0 εντός έδρας), κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μάιντς, επικρατώντας εκτός έδρας με 3-2 την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με τον Κόρντομπα μόλις στο 8’. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 49’, ο Μπαλογκούν διπλασίασε τα τέρματά τους. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς, καταφέρνοντας να μειώσουν με τον Ρίσε στο 64’, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Γιόγιτς έφερε την αναμέτρηση και πάλι στα ίσα.

Το τελικό αποτέλεσμα σε αυτή διαμόρφωσε ο Μοντέστε επτά λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’, ολοκληρώνοντας τη σπουδαία ανατροπή για την Κολωνία. Άλλο ένα βήμα για τη βαθμολογική παραμονή του στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας θέλει να κάνει σήμερα το συγκρότημα του Στόγκερ κόντρα στην Ντάρμσταντ. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση γνώρισε ισάριθμες ήττες. Στις τρεις δεν κατάφερε να σκοράρει, ενώ στη μία σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ. «Γνωρίζουμε την ποιότητα και τον τρόπο που αγωνίζεται η Ντάρμσταντ. Θα έχουμε δύσκολο έργο απέναντί της», υπογράμμισε ο προπονητής των «τράγων».

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης επέστρεψε η Κολωνία από την έδρα της Μάιντς επικρατώντας με 3-2, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Κολωνία γνώρισε την ήττα από το ημίχρονο στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Κολωνία – Ντάρμσταντ

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ

Αήττητη παραμένει η Ντάρμσταντ στις έξι τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Αφού μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Μάιντς (0-0 εκτός έδρας), Άουγκσμπουργκ (2-2 εντός έδρας), Βόλφσμπουργκ (1-1 εκτός έδρας) και Στουτγκάρδη (2-2 εντός έδρας), το συγκρότημα του Σούστερ επικράτησε των Αμβούργο (2-1 εκτός έδρας) και Ίνγκολσταντ (2-0 εντός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ράους στο 51’, ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος των 90’ ο Βάγκνερ διπλασίασε τα τέρματά τους, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα.

Χάρη στο γκολ που σημείωσε ο 28χρονος Γερμανός επιθετικός, Σάντρο Βάγκνερ, έφτασε συνολικά τα 13 σε 29 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα. Μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα παραμένει η Ντάρμσταντ στις τέσσερις τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση, στις οποίες σημείωσε μία νίκη και τρεις ισοπαλίες. Στις δύο σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στη μία σημειώθηκε no-goal. «Θέλουμε να συνεχίσουμε το αήττητο σερί, και τις καλές εμφανίσεις κόντρα στην Κολωνία. Θα προσπαθήσουμε με όλες τις δυνάμεις μας να κάνουμε ένα ακόμα βήμα για την παραμονή μας στην κατηγορία

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Ντάρμσταντ στην έδρα της επικρατώντας με 2-0 της Ίνγκολσταντ, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ντάρμσταντ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.