*Πρώτος γύρος στο Κύπελλο Μεξικού. Σε αυτή τη φάση συμμετέχουν 27 ομάδες (15 από την πρώτη κατηγορία και 12 από τη δεύτερη), οι οποίες είναι χωρισμένες σε εννέα ομίλους των τριών. Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δυο πρώτοι του κάθε ομίλου. Δεν συμμετέχουν οι ομάδες του παίζουν στο Τσάμπιονς Λιγκ (Τίγκρες, Πούμας, Πατσούκα), ενώ μετά τη μη συμμετοχή των ομάδων στο Κόπα Λιμπερταδόρες, οι Τιχουάνα, Κλαμπ Αμέρικα και Γουαδαλαχάρα παίρνουν κανονικά συμμετοχή στη διοργάνωσης.

*Έβδομος όμιλος: Χουάρεζ 3β. (1 αγ.), Βερακρούζ 0β. (0 αγ.), Κλαμπ Σελάγια 0β. (1 αγ.)

ΧΟΥΑΡΕΖ (Α’)

Με το δεξί ξεκίνησε την πορεία της στο φετινό κύπελλο η Χουάρεζ. Για την πρώτη αγωνιστική της διοργάνωσης, η ομάδα του Μιγκέλ Φουέντες φιλοξενήθηκε από την Ντοράδος, της οποίας και επικράτησε με 1-2. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ενρίκεζ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση στο 61ο λεπτό. Ωστόσο, δυο λεπτά αργότερα, η Χουάρεζ πήρε και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης με το τέρμα του Σίντνεϊ. Μετά από αυτό το θετικό ξεκίνημα, η Χουάρεζ θέλει να συνεχίσει σε αυτό το ρυθμό, ωστόσο στο απόψινο παιχνίδι έχει μια εξαιρετικά δύσκολη αντίπαλο απέναντι της.

Δυο νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα ο απολογισμός της στο πρωτάθλημα, μέχρι τώρα. Μετά την ήττα στην έδρα της Λεόνες Νέγκρος, η Χουάρεζ φιλοξένησε την Μουρτσιελάγκος, από την οποία και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 34ο λεπτό. Όμως, με δυο τέρματα του Λεάντρο Καρίγιο στο 61ο και 62ο λεπτό, έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 2-1. Με εφτά βαθμούς, βρίσκεται στην πέμπτη θέση, όπου και “συγκατοικεί” με τις Κλαμπ Σελάγια και Ζακατέπεκ 1948. Έχει επικρατήσει στα εφτά από τα οκτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της, έχοντας γνωρίσει παράλληλα και μια ήττα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Μουρτσιελάγκος για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: 2-3 Goal τα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε).

ΜΟΝΤΕΡΕΪ (Β’)

Στη μάχη του κυπέλλου ρίχνεται απόψε η Μοντερέι, η οποία ευελπιστεί να ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της με ένα θετικό αποτέλεσμα. Στο προηγούμενο κύπελλο, ήταν απούσα, καθώς συμμετείχε στο Τσάμπιονς Λιγκ. Σε τρία παιχνίδια για τη φετινή σεζόν, παραμένει αήττητη, έχοντας απολογισμό μια νίκη και δυο ισοπαλίες, όλα σε παιχνίδια πρωταθλήματος. Την προηγούμενη αγωνιστική φιλοξενήθηκε από την Κρουζ Αζούλ, κόντρα στην οποία πήρε προβάδισμα δυο τέρματων με τους Παμπόν (πεν. 21′) και Κάρλος Σάντσεθ (40′). Ωστόσο, η αποβολή του Αγιοβί στο 58′ της στέρησε το θετικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στην ισοφάριση με το αυτογκόλ του Νίκολας Σάντσεθ, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με πέντε βαθμούς, είναι στην έκτη θέση της βαθμολογίας, μαζί με τις Μονάρκας και Σάντος Λαγκούνα. Αήττητη στα δέκα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις, όπου και μετράει πέντε νίκες και πέντε ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με την Κρουζ Αζούλ για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: G/G και Over 2.5 τα πέντε τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.