* Φάση των «32» του Γιουρόπα Λιγκ – Δεύτερος αγώνας. Σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

* Στο πρώτο παιχνίδι (Λουντογκόρετς – Κοπεγχάγη 1-2): Σημαντικό προβάδισμα για την  πρόκριση στην επόμενη φάση πήρε η Κοπεγχάγη στο πρώτο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενη πλήρως τις ευκαιρίες που δημιούργησε, αλλά και το γεγονός ότι προηγήθηκε πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν προς το τέλος.

* Η Κοπεγχάγη δεν έχει δεχθεί γκολ στα έξι εντός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι σήμερα στην Ευρώπη, μετρώντας τέσσερις νίκες και δύο «λευκές» ισοπαλίες.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ

Επιστρατεύοντας τη σοβαρότητα που τη διακρίνει καθ’ όλη τη διάρκεια της φετινής χρονιάς, τόσο στις εγχώριες, όσο και στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις, η Κοπεγχάγη καλείται να «σφραγίσει» και τυπικά το εισιτήριο της πρόκρισης στην επόμενη φάση του θεσμού εκμεταλλευόμενη το προβάδισμα με σκορ 2-1 που απέκτησε στη Σόφια. Μόλις στο δεύτερο λεπτό είχε πάρει προβάδισμα, για να διατηρήσει στη συνέχεια με αμυντική συνέπεια και προσοχή το μηδέν στην άμυνα. Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και μετά την ανάπαυλα, με την Κοπεγχάγη να βρίσκει και δεύτερο γκολ στο 53’. Οι γηπεδούχοι όπως ήταν φυσιολογικό άσκησαν στην πίεση στη συνέχεια, δημιούργησαν συνολικά 10 τελικές, ωστόσο κατάφεραν μόνο να μειώσουν σε 1-2 εννέα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου.

Από κει και πέρα, σε ότι αφορά το πρωτάθλημα, η Κοπεγχάγη πέτυχε να διατηρήσει το αήττητο καθώς έμενε στην εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία απέναντι στην Μπρόντμπι. Ήταν η ομάδα που είχε την πρωτοβουλία στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, δημιούργησε ευκαιρίες, ωστόσο δεν μπόρεσε να σκοράρει. Μικρό το κακό αφού παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, αλλά και στο +11 από τη αντίπαλο της. Σοβαρότητα ζήτησε ο Σολμπάκεν, ούτως ώστε να αποφευχθεί το ενδεχόμενο οποιασδήποτε έκπληξης. Στο 4-2-0 το φετινό εντός έδρας ρεκόρ της Κοπεγχάγης στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, ενώ ακόμη δεν έχει δεχθεί ούτε ένα γκολ. Τιμωρημένοι οι Κβιστ (Μέσος, 34/1) και Γκρέγκους (Μέσος, 25/3).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία απέναντι στην Μπρόντμπι για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Δεν έχει δεχθεί γκολ στα έξι εντός έδρας παιχνίδια που έχει δώσει μέχρι σήμερα στην Ευρώπη, μετρώντας τέσσερις νίκες και δύο «λευκές» ισοπαλίες.

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League (Κλικ Εδώ)

Το Κοπεγχάγη – Λουντογκόρετς παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ

Από την άλλη πλευρά, η Λουντογκόρετς γνωρίζει πως θα έχει ιδιαίτερα δύσκολο έργο στο να ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα στη Βουλγαρία και να πάρει αυτή το εισιτήριο για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Είναι, όμως, αποφασισμένη να πουλήσει πολύ ακριβά το «τομάρι» της, όπως έχει δείξει γενικότερα φέτος μακριά από τη Βουλγαρία, μετρώντας μόλις μια ήττα (1-4-1, με ισόπαλα αποτελέσματα στις έδρες Βασιλείας και Παρί Σεν Ζερμέν). Στο πρωτάθλημα, πάντως, «ταλαιπωρήθηκε» αρκετά, αφού αναγκάστηκε να δώσει σε δύο δόσεις το εκτός έδρας παιχνίδι με τη Σλάβια Σόφιας, το οποίο κατάφερε, τελικά, να κερδίσει με 2-0. Η αναμέτρηση ήταν ορισμένη για την Κυριακή, όμως η ισχυρή χιονόπτωση στη Σόφια, «επέβαλλε» τη διακοπή της μετά από 12 λεπτά παιχνιδιού.

Τελικά, τα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης συνεχίστηκαν τη Δευτέρα, με τη Λουντογκόρετς να φτάνει σε μια σχετικά άνετη νίκη, στην οποία ξεκούρασε, μάλιστα, αρκετούς παίκτες. Παρά το γεγονός πως δεν βρήκε γκολ στο πρώτο μέρος, πέτυχε δύο μέσα σε εννιά λεπτά (67’, 76’) και διατηρήθηκε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στην κορυφή της βαθμολογίας σε απόσταση δέκα βαθμών από τη δεύτερη Λέφσκι Σόφιας. Δεδομένη η εκτός έδρας ικανότητα της τη φετινή χρονιά, όμως η σημερινή αναμέτρηση θα ‘ναι ξεκάθαρα διαφορετική, αφού κυνηγά νίκη με διαφορά δύο γκολ και θα αναγκαστεί να βγει από νωρίς στην επίθεση. Το θετικό είναι πως δεν αντιμετωπίζει το παραμικρό πρόβλημα τραυματισμού ή τιμωρίας, άρα θα παραταχθεί με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της Σλάβια Σόφιας για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Μετράει μόλις μια ήττα στα έξι φετινά εκτός έδρας παιχνίδια της στην Ευρώπη (1-4-1).