* Σημειώθηκε goal-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Αρούκα για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε no-goal στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της Αρούκα για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε goal-goal στα έξι από τα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Μποαβίστα για το πρωτάθλημα.

ΑΡΟΥΚΑ

Στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα η Αρούκα σημείωσε τρεις νίκες και δύο ήττες. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Λίτο Βιντιγκάλ επικράτησε των Μορεϊρένσε (4-1 εκτός έδρας), Τοντέλα (2-1 εκτός έδρας) και Εστορίλ (2-1 εντός έδρας), ενώ παράλληλα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Ρίο Άβε (2-0 εντός έδρας) και Γκιμαράες (1-0 εντός έδρας). Κόντρα στην Εστορίλ την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ δέκα λεπτά πριν το τέλος των 90’ με τον Αντίλσον Γκοϊάνο. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 87’ με τον Ζοάο Μπάσο. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κούκα. Στις συνολικά εννέα εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Αρούκα για την ίδια διοργάνωση σημείωσε τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες (8-8 τα γκολ).

Στις επτά σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ, ενώ στις πέντε σημειώθηκε no-goal. Την περασμένη σεζόν η Αρούκα επικράτησε εντός έδρας με 3-2 της Μποαβίστα για το πρωτάθλημα. Με δηλώσεις ο τερματοφύλακας της Αρούκα, Ράφαελ Μπρακάλι, εξέφρασε την επιθυμία να συνεχίσει την καριέρα του στη βραζιλιάνικη Σαπεκοένσε. Ο ίδιος δεσμεύεται με συμβόλαιο συνεργασίας μέχρι το καλοκαίρι του 2019. Σύμφωνα με τα πορτογαλικά ΜΜΕ μέσα στη βδομάδα επικαλέστηκε τραυματισμό και θα χάσει την αποψινή αναμέτρηση με αντίπαλο την Μποαβίστα. Με τη μορφή δανεισμού από την Μπενφίκα αναμένεται να αγωνιστεί στην Αρούκα μέχρι το καλοκαίρι ο αμυντικός Λουίς Φελίπε.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Αρούκα στην έδρα της επικρατώντας με 2-1 της Εστορίλ, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Αρούκα για το πρωτάθλημα.

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΜΠΟΑΒΙΣΤΑ

Για δεύτερη φορά τη φετινή σεζόν η Μποαβίστα παραμένει αήττητη για τέσσερις σερί αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Το συγκρότημα του Μιγκέλ Λεάλ επικράτησε των Νασιονάλ (2-0 εκτός έδρας) και Σετούμπαλ (1-0 εντός έδρας), ενώ παράλληλα μοιράστηκε από ένα βαθμό με τις Τοντέλα (1-1 εκτός έδρας) και Μπενφίκα (3-3 εκτός έδρας). Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, καταφέρνοντας να προηγηθούν με 3-0 χάρη στα γκολ των Ιούρι Μεντέιρος (14’), Λούκας (20’) και Σκέμπρι (25’). Τέσσερα λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι μείωσαν με την κοντινή προβολή του Μήτρογλου. Στο 53’ ο Ζόνας έκανε το 3-2 από την άσπρη βούλα του πέναλτι, προτού ο Φάμπιο Εσπίνιο με αυτογκόλ διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Στις καθυστερήσεις η Μποαβίστα έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής του Αγκάγιεφ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Μετά από απόφαση της Ομοσπονδίας αυτός τιμωρήθηκε με τρεις αγωνιστικές. Στις έξι τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε η Μποαβίστα για την ίδια διοργάνωση σημείωσε δύο νίκες, τρεις ισοπαλίες και μία ήττα. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις πέντε σημειώθηκε goal-goal. Σύμφωνα με δημοσιεύματα ο επιθετικός Ιούρι Μεντέιρος δεν αποκλείεται να επιστρέψει στην Σπόρτινγκ Λισαβόνας (από την οποία αγωνίζεται με τη μορφή δανεισμού), με τον προπονητή του να δηλώνει άγνοια για αυτό το γεγονός. «Εγώ υπολογίζω σε αυτόν», είπε εν όψει της αποψινής αναμέτρησης στην έδρα της Αρούκα.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Μπενφίκα και Μποαβίστα στην έδρα της πρώτης (3-3), στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Μποαβίστα παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)