*Οριακό το δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι για την Έβερτον, υπό πίεση ο προπονητής της, αντιδράσεις από τον κόσμο που την περασμένη εβδομάδα πραγματοποίησε «επίσκεψη» στην προπόνηση.

ΕΒΕΡΤΟΝ

Χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα αποδείχθηκε η προ ημερών «επίσκεψη» των οπαδών της στην προπόνηση, μιας και εντός αγωνιστικού χώρου δεν μπορούσαν να παίξουν αυτοί, αλλά οι ποδοσφαιριστές. Αγωνιζόμενη υπό πολύ μεγάλη πίεση, όπως αυτή έχει εκφραστεί και έχει και λογική λόγω των άσχημων αποτελεσμάτων στο πρωτάθλημα, δεν κατάφερε να κάνει «σεφτέ» ούτε αυτή τη φορά, υποδεχόμενη την Εσπανιόλα.

Ήταν μάλιστα και τυχερή που μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα, ενώ δεχόταν μεγάλη πίεση. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε ένα δοκάρι, αλλά σε γενικές γραμμές έπαιζε συνεχώς μέσα στη μεγάλη περιοχή της, με την Εσπανιόλα, τελικώς, να δικαιώνεται και να σκοράρει το γκολ της ισοφάρισης. Δεν μπόρεσε να αντιδράσει στα υπολειπόμενα λεπτά, παίρνοντας το βαθμό της ισοπαλίας, που την αφήνει, όμως, στις τελευταίες θέσεις. Άγνωστες οι αντιδράσεις σε περίπτωση που δεν έρθει και σήμερα η πολυπόθητη νίκη, με τον προπονητή, αλλά και τους ποδοσφαιριστές να αντιμετωπίζουν τρομερή πίεση.

«Δεν θα υπάρξουν αλλαγές, έχουμε πίστη στην ομάδα μας» είναι το μήνυμα της διοίκηση που μεταφέρουν τα τοπικά ΜΜΕ, αλλά είναι εξαιρετικά αμφίβολο αν η πίστη και η στήριξη συνεχιστεί σε νέο ανεπιτυχές αποτέλεσμα. Εκτός αποστολής μόνο ο τιμωρημένος μπακ Ραγκούσα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Εσπανιόλα.

Στατιστικό: Μετρά τέσσερα συνεχόμενα G/G στο πρωτάθλημα.

ΠΑΛΕΣΤΙΝΟ

Μόνο αυτή γνωρίζει πως δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στην σπουδαία πρόκρισή της στο Σουνταμερικάνα επί της Λιμπερτάδ, υποδεχόμενη την Σαν Λουΐς. Έδειξε να είναι συνεπαρμένη από την επιτυχία και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 μόλις στο 6’! Παρ’ όλα αυτά, αντέδρασε, ισοφάρισε στο 27’ και δέκα λεπτά αργότερα, είδε την αντίπαλό της να παίζει με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής. Δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί στο πρώτο μέρος, αλλά το κατάφερε στις αρχές του δεύτερου κάνοντας το πολυπόθητο 3-2 στο 53’.

Όλα έδειχναν ιδανικά, τόσο για την ομάδα, όσο και για τους οπαδούς της που φώναζαν ρυθμικά. Δύο στημένες φάσεις, όμως, και δύο απροσεξίες της αμυντικής της γραμμής, έφεραν δύο πραγματικά ανέλπιστα γκολ στην Σαν Λουΐς, η οποία πέτυχε δύο γκολ και στη συνέχεια έπαιξε το παιχνίδι της σκοπιμότητας, προβαίνοντας σε πολλές καθυστερήσεις. Στο τελευταίο της παιχνίδι, αγωνίστηκε την Τετάρτη για το Κόπα Σουνταμερικάνα, αποσπώντας σημαντικό 2-2 στην έδρα της Ρεάλ Γκαρκιλάσο, αγωνιζόμενη με τους βασικούς.

Η κούραση που έχει προκύψει σε συνδυασμό ότι στην τρέχουσα εβδομάδα θα πρέπει να δώσει τη ρεβάνς, στην έδρα της, ενδέχεται να οδηγήσει στο να χρησιμοποιηθούν ουκ ολίγοι αναπληρωματικοί στη σημερινή αναμέτρηση. Χωρίς αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 2-2 απέναντι στη Ρεάλ Γκαρκιλάσο για το Κόπα Σουνταμερικάνα.

Στατιστικό: Προέρχεται από τρία συνεχόμενα Over 2,5.