* Στον πρώτο γύρο: Απόλλων Λεμεσού – Εθνικός Άχνας 3-2 (6/11)

* Ο Εθνικός Άχνας σκόραρε δύο ή περισσότερα τέρματα στα εννιά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του στο πρωτάθλημα.

* Στα 10/12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του Εθνικού Άχνας στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5.

* Ο Απόλλων Λεμεσού κέρδισε τα οκτώ τελευταία παιχνίδια του στο πρωτάθλημα.

* Ο Απόλλων Λεμεσού κέρδιζε από το ημίχρονο στα έξι τελευταία παιχνίδια του στο πρωτάθλημα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Πρωταγωνιστής σε ένα από τα πιο εντυπωσιακά παιχνίδια της φετινής χρονιάς έγινε την περασμένη αγωνιστική ο Εθνικός Άχνας, που έπιασε αρκετά καλή απόδοση στην έδρα της Καρμιώτισσας, ωστόσο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και αρκέστηκε στο βαθμό της ισοπαλίας με σκορ 2-2, που δεν του επέτρεψε να επιστρέψει στην προνομιούχο εξάδα. Όλα στο παιχνίδι συνέβησαν στο πρώτο μέρος, εκεί όπου μέσα σε 45 λεπτά, οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο τέρματα, ενώ δημιούργησαν και πολλές ακόμη ευκαιρίες. Περισσότερες, βέβαια, δημιούργησε ο Εθνικός, που πέτυχε και άλλα δύο τέρματα, τα οποία, όμως, ακυρώθηκαν σωστά από τον βοηθό λόγω οφσάιντ. Στην ανάπαυλα, ο ρυθμός έπεσε, ο Εθνικός ήταν και πάλι ανώτερος, ζήτησε δικαιολογημένα πέναλτι για χέρι αντίπαλου αμυντικού αλλά έμεινε εκεί και δεν βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα.

«Ήρθαμε εδώ σήμερα να αντιμετωπίσουμε μία καλή ομάδα, θέλαμε να κερδίσουμε για να παραμείνουμε στο στόχο μας. Οπισθοχωρήσαμε και δώσαμε ευκαιρία στον αντίπαλο να μας βάλει δύο γκολ. Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε και στο πρώτο ημίχρονο ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα. Στην επανάληψη είχαμε καλές φάσεις, δεν τα καταφέραμε όμως, η ισοπαλία δεν ήταν στους στόχους μας, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν είμαστε ευχαριστημένοι» δήλωσε ο βοηθός προπονητή Γιώργος Εγκωμίτης. Αξίζει να σημειωθεί πως στα 6/7 τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος του Εθνικού επιβεβαιώθηκε ο συνδυασμός G/G και over 3,5. Σημαντική θεωρείται η επιστροφή του Κρατσούνοφ (Αμυντικός, 17/0), ενώ αμφίβολος, αλλά με καλές πιθανότητες να αγωνιστεί, δίνεται ο υπερπολύτιμος Κατσαράβα (Επιθετικός, 16/11). Εκτός έμειναν οι τιμωρημένοι Κιπιάνι (Μέσος, 19/2) και Πιντσέλι (Μέσος, 17/4).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στην Καρμιώτισσα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Στα 10/12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του στο πρωτάθλημα σημειώθηκε over 2,5 (Παίξτο στην Interwetten).

Το ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ παίζει στην Interwetten

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ

Αν και αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, ο Απόλλων Λεμεσού μεσοβδόμαδα δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να σφραγίσει την πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Κυπέλλου επικρατώντας με 2-0 και στην έδρα της ΑΕ Ζακακίου, μετά το ίδιο σκορ του πρώτου αγώνα στην έδρα του. Νωρίτερα, για το πρωτάθλημα, είχε δώσει συνέχεια στο τρελό αήττητο σερί του που τον θέλει να αγνοεί την ήττα εδώ και 15 αγωνιστικές, καθώς χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα, έφτασε στην εντός έδρας νίκη με σκορ 3-1 επί της Δόξας Κατωκοπιάς και παραμένει σε τροχιά κορυφής. Στο πρώτο μέρος δυσκολεύτηκε σχετικά απέναντι στη Δόξα, ωστόσο ανεβάζοντας απόδοση στο δεύτερο μέρος και βρίσκοντας πιο εύκολα το δρόμο προς τα δίχτυα, έφτασε άνετα στη σημαντική νίκη.

«Η Δόξα μας δυσκόλεψε στο πρώτο μέρος. Σκοράραμε από στημένη φάση, αλλά είχαμε την υπεροχή. Μπορούσαμε και για άλλο γκολ. Είχαμε πολύ καλή παρουσία στο δεύτερο μέρος. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας που είχαν καλή παρουσία, τρέξιμο και ρυθμό στο παιχνίδι τους. Κρατούμε τους τρεις βαθμούς και συνεχίζουμε την αντεπίθεση μας. Είναι δύσκολο το έργο μας, αλλά βλέπουμε παιχνίδι με παιχνίδι για να παίρνουμε τους βαθμούς» δήλωσε ο προπονητής Σοφρώνης Αυγουστή. Αρκετές γι’ ακόμη μια αγωνιστική οι απουσίες του Απόλλωνα, που θα στερηθεί τους Αγγελή (Αμυντικός, 5/2), Ντουντού (Αμυντικός, 2/0), Γκόμες (Αμυντικός, 12/0), Μακρίδης (Μέσος, 0/0), Ρέινολντς (Μέσος, 5/0) και Γκίε (Επιθετικός, 12/5), ωστόσο θα έχει και μια σημαντική επιστροφή, αυτή του βασικότατου Ρομπέρζ (Αμυντικός, 18/0), ο οποίος εξέτισε την ποινή του.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 2-0 επί της ΑΕ Ζακακίου για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Κέρδιζε από το ημίχρονο στα έξι τελευταία παιχνίδια του στο πρωτάθλημα.