Betarades.gr: Τα κορυφαία προγνωστικά στοιχήματος

*Παρελθόν από τον πάγκο του Εθνικού Άχνας ο Σέρβος Ντόντσιτς, στη θέση του ως υπηρεσιακός προπονητής θα καθίσει ο Γιώτης Εγκωμίτης.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ

Το πέρα για πέρα απογοητευτικό ξεκίνημα που πραγματοποιεί στο φετινό πρωτάθλημα και τον βρίσκει στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες, μετά από τις πέντε πρώτες αγωνιστικές, ήταν αυτονόητο πως θα επιφέρει εξελίξεις.

Όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, αυτός που την «πληρώνει» είναι ο προπονητής, με τον Σέρβο Ντόντσιτς να αποτελεί ήδη παρελθόν και χρέη υπηρεσιακού προπονητή να αναλαμβάνει ο γνωστός από το πέρασμά του από τον ΠΑΟΚ, Γιώτης Εγκωμίτης, που θα καθοδηγήσει την ομάδα τουλάχιστον στη σημερινή αναμέτρηση.

Προέρχεται από τη νέα εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από τον Ερμή Αραδίππου, όπου βρήκε άλλον έναν τρόπο να… χάνει. Οι γηπεδούχοι ήταν κατά κράτος ανώτεροι στο πρώτο μέρος, έχασαν πέναλτι, αλλά και αρκετές ευκαιρίες, προτού τελικά πάρουν «κεφάλι» στο σκορ με τέρμα που σημειώθηκε δύο λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ο Εθνικός, όμως, δεν τα παράτησε και μπήκε με πείσμα στην επανάληψη, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει. Στη συνέχεια, όμως, δεν πίστεψε στη νίκη και άρχισε σιγά-σιγά να υποχωρεί, με το αίσθημα της αυτοσυντήρησης να υπερισχύει από οποιοδήποτε άλλο. Η ακατάσχετη οπισθοχώρηση, όμως, είχε ως αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ της ήττας στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, γεγονός που βύθισε στην απογοήτευση τους ποδοσφαιριστές του.

«Υπήρξαν στιγμές που ήμασταν καλοί και πιστεύω πως αξίζαμε κάτι από το παιχνίδι. Χάσαμε όμως στο τελευταίο δευτερόλεπτο και είμαστε απογοητευμένοι και πικραμένοι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στο τέλος υποχωρήσαμε» είπε στη συνέντευξη ο κόουτς Ντόντσιτς. Σημαντικές κρίνονται οι δύο επιστροφές από τιμωρία, του βασικότατου ακραίου αμυντικού Αραμπάλ, αλλά και του καλού επιθετικού Κατσιαράβα. Αντίθετα, εκτός θα παραμείνει και πάλι λόγω τραυματισμού ο στόπερ Γκριγκαλάβα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με σκορ 2-1 από τον Ερμή Αραδίππου.

Στατιστικό: Στα 3 τελευταία παιχνίδια του στο πρωτάθλημα έχανε από το ημίχρονο.

Το ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ παίζει στην Interwetten

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ

Όπως ο σημερινός της αντίπαλος, έτσι κι αυτή, πραγματοποιεί παντελώς απογοητευτικό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα, ίσως όμως και απολύτως ενδεικτικό του τι πρέπει να περιμένουμε από αυτή κατά τη διάρκεια της χρονιάς. Δεν έχει καταφέρει να δείξει κάτι θετικό μέχρι στιγμής, μοιάζει ομάδα απολύτως… μπερδεμένη στο γήπεδο και, δικαίως, βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου συγκατοικεί με τον Εθνικό Άχνας.

Προέρχεται από την εντός έδρας ήττα με σκορ 1-0 από τη Δόξα Κατωκοπιάς, σε ένα παιχνίδι που είχε «σημαδεμένο» ως ένα από αυτά που θα πρέπει να κερδίσει, προκειμένου να σηκώσει κεφάλι και να αντιμετωπίσει με διαφορετικό τρόπο και μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Παρά την αναγκαιότητα της νίκης, όμως, δεν κατάφερε να δείξει κάτι σπουδαίο και μετά από ένα «ανιαρό» πρώτο μέρος, είδε τους φιλοξενούμενους να παίρνουν τον έλεγχο του αγώνα στην επανάληψη, καταφέρνοντας να πιέσουν και να φτάσουν δίκαια στο γκολ που έκρινε και την αναμέτρηση. «Ήταν απογοητευτικό αποτέλεσμα για εμάς. Από τέτοια παιχνίδια περιμένουμε να έρθουν βαθμοί. Μπορούσαμε να ανοίξουμε πρώτοι εμείς το σκορ και το αποτέλεσμα θα ήταν διαφορετικό» δήλωσε απογοητευμένος ο προπονητής Αδάμος Αδάμου. Αξίζει να σημειωθεί πως σε όλα τα φετινά της παιχνίδια, πλην ενός, επιβεβαίωσε το N/G.

Από κει και πέρα, στα αγωνιστικά της νέα, καλείται να ξεπεράσει το πολύ σημαντικό πλήγμα που προέκυψε και έχει να κάνει με τον τραυματισμό του βασικού επιθετικού Κυπριάνου, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστού και ζημιά στον μηνίσκο και σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις θα χρειαστεί να μείνει εκτός μέχρι και το τέλος της χρονιάς. Έτσι, όλο το βάρος της επίθεσης πια, θα πέσει στον Φουρτάδο, που δεν έχει καταφέρει να σκοράρει μέχρι στιγμής. Επιστρέφει, στο μεταξύ, ο μπακ Ευθυμίου.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με σκορ 1-0 από τη Δόξα Κατωκοπιάς.

Στατιστικό: Στα 3 τελευταία της εκτός έδρας παιχνίδια στο πρωτάθλημα επιβεβαίωσε το Χ ημίχρονο/1 τελικό (Παίξτο στην Interwetten).