Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της Εστορίλ με αντίπαλο την Μπράγκα σε όλες τις διοργανώσεις.

ΕΣΤΟΡΙΛ

Δύο ήττες στις ισάριθμες αγωνιστικές που έδωσε στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε η Εστορίλ. Πιο συγκεκριμένα στην πρεμιέρα δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Φεϊρένσε (2-0 εντός έδρας), ενώ την προηγούμενη βδομάδα κόντρα στην Πόρτο πάλεψε, αλλά δεν πήρε ένα θετικό αποτέλεσμα (1-0 εκτός έδρας). Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Αντρέ Σίλβα έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση των 90’. «Ήταν μία δύσκολη βδομάδα για εμάς, καθώς είχαμε να αντιμετωπίσουμε τραυματισμούς ποδοσφαιριστών μας. Στρατηγικά ήμασταν σχεδόν τέλειοι στον αγωνιστικό χώρο κόντρα στην Πόρτο. Σίγουρα δεν αξίζαμε να χάσουμε, αυτή η ήττα είναι πολύ άσχημη για εμάς», τόνισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Εστορίλ, Φαμπιάνο Σοάρες.

Το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του συλλόγου είναι ο Ζοάο Μπάσο (ΜΕ), ο οποίος αγωνίζονταν στην Παρανά. «Μπορώ να αγωνιστώ σε πολλές θέσεις. Δουλεύω για να γίνομαι όλο και καλύτερος, μπορώ να τα πάω ακόμα καλύτερα», υπογράμμισε ο νεαρός ποδοσφαιριστής. Στις εννέα τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε η Εστορίλ κόντρα στην Μπράγκα σε όλες τις διοργανώσεις πανηγύρισε μόλις δύο ήττες. Στις υπόλοιπες επτά γνώρισε την ήττα.

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 1-0 γνώρισε η Εστορίλ από την Πόρτο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Εστορίλ γνώρισε την ήττα στα τρία τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΜΠΡΑΓΚΑ

Τέσσερις βαθμούς κατάφερε να αποσπάσει η Μπράγκα στις δύο αγωνιστικές που έδωσε, μέχρι στιγμής, στο φετινό πρωτάθλημα. Πιο συγκεκριμένα επικράτησε της Γκιμαράες (1-0 εκτός έδρας) στην πρεμιέρα, ενώ την προηγούμενη βδομάδα αναδείχθηκε ισόπαλη με τη Ρίο Άβε (1-1 εντός έδρας). Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πέντρο Μορέιρα πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Στολίλκοβιτς, μετά από ασίστ του Χασάν, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο προπονητής της Μπράγκα, Ζοζέ Πεσέιρα, μιλώντας στους εκπροσώπους του Τύπου μετά το τέλος της αναμέτρησης είπε:

«Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν εξαιρετικοί. Είχαμε την κατοχή της μπάλας και δημιουργήσαμε πολλές και καλές ευκαιρίες. Η Ρίο Άβε δεν πέρασε τη γραμμή του κέντρου. Είχαμε εμπιστοσύνη στα πόδια μας, μέχρι που δεχθήκαμε το γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο πασχίσαμε πολύ. Είμαι ικανοποιημένος από την απόδοση των ποδοσφαιριστών μου και τον τρόπο που πήραμε την ισοπαλία». Παρά τη φημολογία περί μεταγραφής του στην Μπενφίκα ο Ράφα (ΕΠ) δεν αναμένεται να αποχωρήσει από την Μπράγκα, τουλάχιστον πριν το τέλος της καλοκαιρινής περιόδου.

Προηγούμενο ματς: Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Μπράγκα και Ρίο Άβε στη μεταξύ τους αναμέτρηση στην έδρα της πρώτης (1-1), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Μπράγκα για το πρωτάθλημα.