*Πρώτος γύρος: Ντε Γκράαφτσαπ – Έμεν 3-0.

ΕΜΕΝ

Άμεση προσγείωση στην πραγματικότητα για την Έμεν, η οποία ηττήθηκε 3-1 στην έδρα της Αλμίρε Σίτι. Χωρίς να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της στο πρώτο μέρος, πήρε κεφάλι στο σκορ (0-1 στο 38’). Στην επανάληψη ήταν συνεχώς σε θέση άμυνας και δεν… γλίτωσε. Δέχθηκε την ισοφάριση με αυτογκόλ στο 55’ (1-1), έμεινε πίσω στο 70’ (2-1), προσπάθησε να επιστρέψει, χωρίς όμως αντίκρισμα, για να δεχθεί και τρίτο τέρμα στο 89’ της συνάντησης.

Επιστροφή λοιπόν στις ήττες για την Έμεν, μετά την εντός έδρας νίκη επί της Φόλενταμ (3-1), αυτή ήταν και η μοναδική της επικράτηση στην τελευταία ενδεκάδα αγώνων (1-5-5). Εξακολουθεί να βρίσκεται στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 32 πόντους, η διαφορά από την πέμπτη θέση μεγάλωσε στους εννιά πόντους, ο στόχος δεν έχει απομακρυνθεί εντελώς, αλλά με τις εμφανίσεις που πραγματοποιεί δεν δείχνει ικανή να «χτυπήσει» τα πλέι οφ. Θέλει να κάνει μια νέα αρχή κόντρα στην προβληματική αλλά ανεβασμένη Ντε Γκράαφτσαπ. Εντός έδρας μετράει απολογισμό πέντε νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Αλμίρε.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (παίξτο στην Interwetten)

Το Έμεν – Ντε Γκράαφτσαπ στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΝΤΕ ΓΚΡΑΑΦΤΣΑΠ

Από τη δική της πλευρά η Ντε Γκράαφτσαπ πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τη φετινή σεζόν, διαλύοντας 3-0 την Καμπούρ (εντός έδρας). Ανώτερη στο πρώτο μέρος, από καθαρά θέμα τύχης της αντιπάλου δεν προηγήθηκε. Στο ίδιο τέμπο και η επανάληψη, κυριάρχησε  κατά κράτος και έφτασε στο γκολ στο 54’ (1-0), διπλασίασε τα τέρματά της στο 80’ (2-0), για να ολοκληρώσει τον θρίαμβό της στις καθυστερήσεις της συνάντησης (3-0 στο 93’).

Πρώτη νίκη για την Ντεν Γκράαφτσαπ μετά από τέσσερις διαδοχικές ήττες (δέχθηκε από δύο γκολ και πάνω), διατήρησε ανέπαφη την εστία της μετά από δέκα ολόκληρες αγωνιστικές. Εξακολουθεί να βρίσκεται στη 18η θέση, έφτασε τους 21 πόντους, στο -20 από την πέμπτη θέση και η μοναδική περίπτωση για να μην θεωρηθεί απολύτως αποτυχημένη η σεζόν είναι να κατακτήσει την τελευταία περίοδο, ώστε να πάρει μέρος στα πλέι οφ που ακολουθούν.

Με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία ταξίδεψε η ομάδα στο Έμεν με μοναδικό στόχο να ντουμπλάρει τις νίκες της. Χωρίς νίκη ακόμη η Ντε Γκράαφτσαπ μακριά από την έδρα της, μετρώντας δύο ισοπαλίες και δέκα ήττες. Να αναφέρουμε, τέλος, ότι οι τέσσερις απ’ τις πέντε πιο πρόσφατες έξοδοι της συνοδεύτηκαν από Goal/Goal & Over 2.5. Εξέτισε ο Φαν Ντιερμέν (Αμυντικός, 1, 0), ο οποίος αποκτήθηκε την τελευταία μέρα των μεταγραφών από την Μπρέντα. Δεν αλλάζει σύστημα ο Ντε Γιονγκ, συνεχίζει με το «γουρλίδικο» 5-3-2. Δεν υπάρχουν σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση για την Ντε Γκράαφτσαπ 3-0 επί της Καμπούρ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.