*4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με goal/goal

*Με εξαίρεση την σεζόν 2017-2018, η Ναϊμέγκεν δεν έχει χάσει από την Έμεν στα εννιά τελευταία παιχνίδια της.

ΕΜΕΝ

Προηγούμενο ματς: Πανηγύρισε τεράστια εκτός έδρας νίκη στην έδρα της ουραγού Καμπούρ με 1-2 την περασμένη αγωνιστική. Είχε την υπεροχή από το ξεκίνημα αλλά δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα απειλητική στο πρώτο μέρος, το οποίο και ολοκληρώθηκε χωρίς μεγάλες συγκινήσεις. Αντίστοιχα, κάτι αντίστοιχο συνέβη και στην επανάληψη με την διαφορά ότι είχαμε γκολ από την πλευρά της γηπεδούχου (68′), το οποίο και την αφύπνισε. Δέκα λεπτά μετά βρήκε γκολ ισοφάρισης, ενώ στις καθυστερήσεις (90+2′) βρήκε το γκολ της μεγάλης ανατροπής.

Με την νίκη αυτή η Έμεν βγήκε εκτός ζώνης και ξεκαθάρισε πως η ομάδα της δεν είναι για υποβιβασμό τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Η ισοβαθμία με την Εξέλσιορ μπορεί να τελειώσει σήμερα, σε περίπτωση που δεν χάσει απέναντι στην Ναϊμέγκεν. Το αρνητικό είναι πως με εξαίρεση το σημερινό παιχνίδι, ακολουθεί πρόγραμμα «Γολγοθάς», αφού αντιμετωπίζει Άγιαξ, Φέγενορντ, Άλκμααρ, Τβέντε, Ουτρέχτη και Χέρενφεν.

«Γνωρίζοντας πως έχουμε μπροστά μας ένα πολύ δύσκολο πρόγραμμα, το παιχνίδι απέναντι στην Ναϊμέγκεν είναι για εμάς πολύ σημαντικό. Είναι καλό το ότι γίνεται στην έδρα μας και θα έχουμε την στήριξη του κόσμου μας, που πάντα είναι σημαντική. Θέλουμε να δώσουμε συνέχεια στην μεγάλη νίκη επί της Καμπούρ και να πάρουμε τις αποστάσεις μας από την 16η θέση», επισήμανε ο τεχνικός Λούκιεν.

Τραυματίστηκε και θα λείψει ο μέσος Ντίμερς, το ίδιο και ο αναπληρωματικός χαφ Σχόλτε, σε ακόμη ένα εκτός με τραυματισμό ο βασικός εξτρέμ Ρουί Μέντες, ο βασικός αριστερός μπακ Χάρντεφελντ, ο εφεδρικός επιθετικός Γκιουτσλού, ο αμυντικός μέσος Κίφτενμπελντ και ο επιθετικός Λίντερ.

Έμεν Στατιστικά

*Δέχεται πρώτη γκολ στα 9/11 τελευταία παιχνίδια της

*4/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με 2-3 γκολ

ΝΑΪΜΕΓΚΕΝ

Προηγούμενο ματς: Δεν μπόρεσε να κοντράρει την Αϊντχόφεν στο εντός έδρας παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής και γνώρισε άνετη ήττα με 2-4. Πλασματικό το σκορ, η αλήθεια είναι πως η Αϊντχόφεν έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι τις αρχές του δευτέρου μέρους, αφού πέτυχε τέσσερα γκολ ως το 50′. Στην συνέχεια, η ομάδα του Μέιχερ εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση της «PSV» και μπόρεσε να περιορίσει κάπως το εύρος της ήττας (59′, 87′).

Έπεσε στην 10η θέση αλλά ξεμπέρδεψε από ένα δύσκολο παιχνίδι, ο στόχος της 8ης θέσης παραμένει εφικτός για τα καλά και θέλει να εξαντλήσει τις πιθανότητές της. Τους τελευταίους δύο μήνες έχει χάσει μόνο από Άγιαξ και Αϊντχόφεν, ήττες εντός προγράμματος αμφότερες.

Ο τεχνικός Μέιχερ επέκτεινε την συνεργασία του με την Ναϊμέγκεν για ακόμη έναν χρόνο, ως επιβράβευση της φετινής του πορείας με την ομάδα. «Το να βγούμε στα πλέι οφ Ευρώπης είναι για εμάς μια μεγάλη υπέρβαση. Βλέπουμε πως μπορούμε και όταν μπορείς κάτι, το θέλεις κιόλας», σχολίασε.

Τραυματίστηκε και θα λείψει το επόμενο διάστημα ο ηγετικός μεσοεπιθετικός Τανανέ, τιμωρημένος ο βασικός στόπερ Μαρκέζ, παραμένει τραυματίας ο πλάγιος μπακ Φερντόνκ και δύο μακροχρόνιοι.