Elite Round: Επτά όμιλοι των τεσσάρων ομάδων, την πρόκριση στην επόμενη φάση παίρνει ο πρώτος κάθε ομίλου και οι συνολικά επτά ομάδες που θα προκύψουν συν της διοργανώτριας Γεωργίας θα συμμετάσχουν στην τελική φάση της διοργάνωσης.

*1ος όμιλος: Ουκρανία 3, Ολλανδία 3, Φινλανδία 0, Ελλάδα 0.

*Τα παιχνίδια του ομίλου διεξάγονται στην Ολλανδία.

ΕΛΛΑΔΑ

Απογοήτευση σκόρπισε στις τάξεις της Εθνικής ομάδας Νέων η ήττα με 2-0 στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων από την Ουκρανία, η οποία αφήνει τη «γαλανόλευκη» με ελάχιστες (αν όχι μηδαμινές) ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Παρά το γεγονός πως ο Γιάννης Γκούμας κλήθηκε να διαχειριστεί μια από τις καλύτερες «φουρνιές» των τελευταίων ετών για το ελληνικό ποδόσφαιρο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν τα κατάφερε και λογικά θα αποχωρήσει με σκυμμένο κεφάλι από μια διοργάνωση στην οποία πήγε με πολλές ελπίδες.

Πλήρωσε, ουσιαστικά, το γκολ που δέχθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου από τον Μικολένκο, το οποίο «τσάκισε» ψυχολογικά τους παίκτες του Γκούμα, που δέχθηκαν και δεύτερο τέρμα στο ξεκίνημα του β’ μέρους από τον Ρούσιν. Αν και οι Ουκρανοί έμειναν με δέκα στο ακριβώς επόμενο λεπτό, οι Νέοι δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι περισσότερο και θα πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσουν σήμερα, αν θέλουν να βρίσκονται στο παιχνίδι της πρόκρισης και την τελευταία αγωνιστική. Δύσκολα θα παίξει ο Βρουσάι, που χτύπησε στο πρώτο παιχνίδι.

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 2-0 από την Ουκρανία για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Στατιστικό: Στα έξι τελευταία παιχνίδια της σημειώθηκε over 1,5.

Το Ελλάδα U19 – Φινλανδία U19 παίζει στον Stoiximan

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ

Κι αυτή, όπως και η Ελλάδα, ξεκίνησε με ήττα τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων, επομένως αν θέλει να ελπίζει σε πρόκριση, θα πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσει το σημερινό παιχνίδι. Στην πρεμιέρα, πάντως, αν και λογίζεται ως το απόλυτο αουτσάιντερ του εν λόγω ομίλου, δυσκόλεψε πολύ το απόλυτο φαβορί, Ολλανδία, με την ήττα, μάλιστα, να έρχεται στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης (88′) με αυτογκόλ του Πικαράινεν.

Η αλήθεια, βέβαια, είναι πως αντιμετώπισε τρομερή πίεση, το παιχνίδι αποτέλεσε επιθετικό μονόλογο των Ολλανδών και θα ήταν άδικο αν οι «οράνιε» δεν κατάφερναν να κερδίσουν μια ομάδα που ναι μεν είχε διάθεση, ωστόσο υπολειπόταν σαφέστατα σε ποιότητα, αφού βασίζεται ως επί το πλείστον σε ποδοσφαιριστές που έχουν εμπειρία μόνο από το εγχώριο πρωτάθλημα. Είναι χαρακτηριστικό πως στα 12 τελευταία παιχνίδια, η Φινλανδία έχει κερδίσει μόνο το Καζακστάν και την ΠΓΔΜ, ενώ μόνο σε ένα από αυτά έχει κρατήσει το μηδέν στην άμυνα.

Προηγούμενο ματς: Ήττα με 2-0 από την Ολλανδία για την πρώτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Στατιστικό: Έχει κρατήσει το μηδέν μόνο σε ένα από τα 12 τελευταία παιχνίδια της.