*Γειτονικό ντέρμπι της περιοχής της Βραβάνδης.

*Πρώτος γύρος: Ος – ΦΚ Αϊντχόφεν 6-2.

ΦΚ ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ

Αγνώριστη και με σοβαρά προβλήματα στην άμυνα εμφανίστηκε στο Γκρόεσμπεκ η ΦΚ Αϊντχόφεν, γνωρίζοντας την ήττα 4-3 από την ουραγό Ακιλίζ. Βρέθηκε να χάνει 3-1 στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, μέσα σε δύο λεπτά έφερε στα ίσια το παιχνίδι (51’, 52’), αμφότερες οι δύο ομάδες στη συνέχεια είχαν τις δικές τους ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, πιο τυχερή η αντίπαλος, έκανε το 4-3 στο 87’ και ήταν δύσκολο για τη ΦΚ να αντιδράσει να επανέλθει, ενώ στις καθυστερήσεις ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες.

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη ΦΚ, μετά από δύο σερί εντός έδρας άνετες επικρατήσεις επί των Βααλβάικ (3-0) και Αλμίρε (4-1), εξακολουθεί να μην μπορεί να βρει σταθερότητα, έχει περιοριστεί στη μέση της κατάταξης, ούσα στο -3 απ’ την πρώτη πεντάδα. Της παρουσιάζεται μια ιδανική ευκαιρία απόψε κόντρα στην ντεφορμέ Ος να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα και μειώσει κι άλλο τη διαφορά απ’ τα πλέι οφ. Στην έδρα της είναι πανίσχυρη, καθώς προέρχεται από επτά διαδοχικές νίκες (σ’ όλες πέτυχε από δύο γκολ και πάνω). Επανέρχεται ο Ντε Σίλβα (Επιθετικός, 19, 2).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-3 από την Ακιλίζ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα επτά απ’ τα οκτώ πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (παίξτο στην Interwetten)

Το ΦΚ Αϊντχόφεν – Ος στην Interwetten

Δείτε τα Προγνωστικά Ολλανδίας (Κλικ Εδώ)

ΟΣ

Από τη δική της πλευρά η Ος βρίσκεται στη χειρότερη περίοδο της φόρμας της, καθώς γνώρισε ακόμη μια ήττα εντός έδρας 3-0 από την Μάαστριχτ. Πέρασε αδιάφορο και χωρίς πολλές συγκινήσεις το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη είχε ευκαιρία να προηγηθεί, αλλά έχασε πέναλτι και τιμωρήθηκε με τον χειρότερο τρόπο από την αντίπαλο στο 56’. Ανήμπορη να αντιδράσει στη συνέχεια, δέχθηκε ακόμη δύο τέρματα στο 69’ και 84’ της συνάντησης.

Τέταρτη διαδοχική ήττα για της Ος (σ’ όλες δέχθηκε ακριβώς από τρία γκολ), παρέμεινε στη 15η θέση της κατάταξης με 26 πόντους, δεν αγχώνεται για την παραμονή της στην κατηγορία, αλλά σίγουρα στις τάξεις της ομάδας υπάρχει αναστάτωση για την κάκιστη αμυντική λειτουργία. Έχει τη χειρότερη άμυνα με διαφορά απ’ τις υπόλοιπες ομάδες (64 γκολ παθητικό, 2.66 μ.ο στο παιχνίδι), ωστόσο είναι η τρίτη παραγωγικότερη ομάδα μαζί με την Φένλο με 47 γκολ ενεργητικό σε 24 παιχνίδια, πίσω από Γιονγκ Άγιαξ (64) και Αλμίρε (50). Στο 3-1-8 το ρεκόρ της στις φετινές εξόδους της στο πρωτάθλημα. Αξίζει να σημειώσουμε, τέλος, ότι οι επτά πιο πρόσφατες εκτός έδρας εμφανίσεις της συνοδεύτηκαν από Goal/Goal και Over 2.5.Τέθηκε νοκ – άουτ και ο δεύτερος γκολκίπερ Κόεμαν, τη θέση του θα πάρει ο τρίτος Ντέκερς.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-0 από την Μάαστριχτ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα 19 τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα.