*Αναμέτρηση για την τρίτη αγωνιστική της φάση των ομίλων του CONCACAF Champions League. Συμμετέχουν 24 ομάδες από 12 κράτη της Βόρειας Αμερικής.

*Στη φάση των ομίλων υπάρχουν οκτώ γκρουπ των τριών ομάδων. Ο νικητής κάθε γκρουπ περνά στην επόμενη φάση, που προβλέπει νοκ-άουτ παιχνίδια. Η ομάδα που κατακτά το CONCACAF Champions League συμμετέχει στο FIFA Club World Cup.

ΝΤΟΝ ΜΠΟΣΚΟ (ΑΪΤΗ)

Ομάδα που τερμάτισε δεύτερη στο περσινό πρωτάθλημα της όχι και τόσο… ποδοσφαιρομάνας Αϊτής, αλλά εξασφάλισε τη συμμετοχή της στο Τσάμπιονς Λιγκ Αμερικής. Δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις και προσδοκίες από τη διοργάνωση, όπως θα συνέβαινε με κάθε ομάδα από την Αϊτή. Το ρόστερ της αποτελείται αποκλειστικά από ποδοσφαιριστές της χώρας της, χωρίς εξαιρέσεις. Κάποιοι εξ αυτών, μάλιστα, είναι βασικά στελέχη της εθνικής ομάδας της πατρίδας της.

Στο πρώτο της παιχνίδι για τη διοργάνωση, φιλοξένησε τη Μοντερέι από το Μεξικό και πόνταρε στο «άγνωστο» για να μπορέσει να διεκδικήσει ένα «μπαμ» πρώτου μεγέθους. Όχι μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά είναι και τυχερή που γλίτωσε από βέβαιο διασυρμό. Οι Μεξικανοί πήραν προβάδισμα μόλις στο τρίτο λεπτό και στο ημίχρονο ήταν ήδη μπροστά με τρία γκολ, επιλέγοντας στη συνέχεια να χαλαρώσουν και να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει του εγχώριου πρωταθλήματος. Δεν υπάρχουν αναφορές για αγωνιστικά προβλήματα, θα παίξει με όλα της τα «όπλα».

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 3-0 από τη Μοντερέι.

Στατιστικό: Τελείωσε το περσινό πρωτάθλημα με 8 νίκες σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια.

ΑΡΑΜΠΕ ΓΙΟΥΝΙΝΤΟ (ΠΑΝΑΜΑΣ)

Υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν θα τη γνώριζε κανένας, παρότι αποτελεί παραδοσιακή δύναμη του πρωταθλήματος του Παναμά, μέσω του οποίου κέρδισε, προφανώς, την έξοδό της στο Τσάμπιονς Λιγκ Αμερικής. Στο εγχώριο πρωτάθλημα, παραμένει αήττητη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, με μοναδική της ήττα μέχρι σήμερα αυτήν της πρεμιέρας, όταν και ηττήθηκε με 2-0 από τη Σαν Φρανσίσκο. Η νίκη, όμως, που την έκανε να «ακουστεί» ιδιαίτερα στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού ήταν αυτή που σημείωσε στην πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στο Τσάμπιονς Λιγκ Αμερικής.

Ταξίδεψε στο Μεξικό για να αντιμετωπίσει την ισχυρή Μοντερέι και παρότι όλοι την είχαν για χαμένη από… χέρι, αλλά και την αντιμετώπισαν ως ενδεχόμενο «σάκο μποξ» για τους Μεξικανούς, αυτή έκανε αυτό που φάνταζε απίθανο. Επικράτησε με σκορ 3-2! Προηγήθηκε μόλις στο 11’ και παρότι δώδεκα λεπτά αργότερα ισοφαρίστηκε, δεν αγχώθηκε ιδιαίτερα. Συνέχισε να υπηρετεί το πλάνο της πολυπρόσωπης άμυνας και της «σφιχτής» αμυντικής τακτικής, που απέδωσε λίγα λεπτά αργότερα, καθώς στο 29’ σκόραρε και πάλι για το 2-1. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (50’) πέτυχε και τρίτο γκολ, «κόβοντας» τα πόδια των γηπεδούχων που το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις. Δεν αναφέρθηκαν προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με 2-0 απέναντι στη Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο.

Στατιστικό: Αήττητη στα έξι τελευταία παιχνίδια με τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες.