Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

* Ημιτελικός Λιγκ Καπ. Το παιχνίδι είναι νοκ-άουτ. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

ΝΤΕΡΙ (Α’)

Μπορεί τις δύο ομάδες να χωρίζει μία… ολόκληρη κατηγορία, όμως η Ντέρι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να υποτιμήσει σήμερα τη Λίμερικ, αν θέλει να σφραγίσει το εισιτήριο για τον τελικό. Οι γηπεδούχοι αποτελούν τους πολυνίκεις του θεσμού με 10 κατακτήσεις, ενώ στο τρέχον ιρλανδικό πρωτάθλημα είναι 3οι με 38 βαθμούς σε 20 ματς. Σερί 4-2-1 “τρέχει” η Ντέρι στην τελευταία επτάδα αγώνων πρωταθλήματος, με κύριο χαρακτηριστικό την εξαιρετική της άμυνα. Στα προημιτελικά του φετινού Λιγκ Καπ χρειάστηκε τη διαδικασία της παράτασης για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Κορκ (1-2, στο 1-1 η κανονική διάρκεια). Αποθεραπεύθηκε πλήρως και είναι διαθέσιμος ο Σκωτσέζος μέσος Μόναγκαν.

Προηγούμενο ματς: Έφυγε με το ισόπαλο 0-0 από την έδρα της Σλίγκο Ρόβερς.

Στατιστικό: Ανέπαφη εστία στα 7/8 τελευταία παιχνίδια της (έξι επίσημα κι ένα φιλικό).

ΛΙΜΕΡΙΚ (Β’)

Η Λίμερικ, από την πλευρά της, φαίνεται να έχει καπαρώσει ήδη την επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία, καθώς πραγματοποιεί έναν υγιεινό περίπατο στη First Division. Παραμένει αήττητη με 18 νίκες και μία ισοπαλία μετά το πέρας των 19 πρώτων αγωνιστικών, όντας… 20 βαθμούς μπροστά από τη 2η Ντροχέντα. Εξαιρετική η επίθεση της ομάδας, σε ουκ ολίγα ματς η Λίμερικ σκόραρε από τρία γκολ και πάνω. Στα προημιτελικά του φετινού Λιγκ Καπ ξεπέρασε το εμπόδιο της Γκαλγουέι Γιουνάιτεντ, επικρατώντας με 2-0.

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εντός έδρας της Σέλμπουρν με 2-0.

Στατιστικό: Στο 22-1-0 το σερί στα 23 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.