*Πρώτος γύρος: Τέλσταρ – Ντε Γκράαφτσαπ 2-1.

ΝΤΕ ΓΚΡΑΑΦΤΣΑΠ

Δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στις νίκες η Ντε Γκράαφτσαπ, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Έμεν. Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο μέρος, αμφότερες οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να μπουν μπροστά στο σκορ. Πιο αποφασιστική στην επανάληψη η αντίπαλος άνοιξε το σκορ στο 63’ (1-0), προσπάθησε στη συνέχεια η Ντε Γκράαφτσαπ να επιστρέψει στο παιχνίδι, το 2-0 στο 86’ την σκότωσε ολοκληρωτικά και δεν είχε το ψυχικό σθένος να αντιδράσει.

Άμεση επιστροφή στις ήττες μετά την εντός έδρας επικράτηση επί της Καμπούρ (3-0), αυτή ήταν η πέμπτη στα τελευταία έξι παιχνίδια (1-0-5). Εξακολουθεί να βρίσκεται στη 18η θέση η Ντε Γκράαφτσαπ με 21 πόντους, στο -20 από την πέμπτη θέση και η μοναδική περίπτωση για να μην θεωρηθεί απολύτως αποτυχημένη η σεζόν είναι να κατακτήσει την τελευταία περίοδο, ώστε να πάρει μέρος στα πλέι οφ που ακολουθούν.

Προς το παρόν έχει ευκαιρία να επιστρέψει στα νικηφόρα αποτελέσματα, στο εντός έδρας με την Τέλσταρ με στόχο να πάρει και πάλι τα πάνω της και να δει με διαφορετικό μάτι τη συνέχεια. Εντός έδρας τρέχει ρεκόρ έξι νίκες, μια ισοπαλία και πέντε ήττες. Να σημειωθεί, τέλος, ότι οι οκτώ απ’ τις εννιά πρόσφατες εντός έδρας αναμετρήσεις της συνοδεύτηκαν από Over 2.5. Δεν υπάρχουν ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα. Συνεχίζει με σχήμα 5-3-2 ο Ντε Γιονγκ, δεν υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από την Έμεν.

Στατιστικό: Over 2.5 τα έξι απ’ τα επτά τελευταία παιχνίδια στο πρωτάθλημα. (παίξτο στην Interwetten)

Το Ντε Γκράαφτσαπ – Τέλσταρ στην Interwetten

ΤΕΛΣΤΑΡ

Από τη δική της πλευρά η Τέλσταρ δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην εκπληκτική πορεία που χαράζει το τελευταίο διάστημα, μένοντας στο ισόπαλο 1-1 με την ουραγό Ακιλίζ. Έμεινε πίσω στο πρώτο μέρος (0-1 στο 18’), αν και δεν υστέρησε σημαντικά από την αντίπαλο. Στην επανάληψη μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει το παιχνίδι, ισοφάρισε με πέναλτι στο 64’ (1-1), είχε κλασικές ευκαιρίες για την ανατροπή, αυτή όμως δεν ήρθε ποτέ, ενώ η αντίπαλος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις.

Συμπλήρωσε τριάδα αγώνων (2-1-0), που παραμένει αήττητη η Τέλσταρ, μετράει μόλις μια ήττα στα τελευταία πέντε παιχνίδια. Παρέμεινε στη 14η θέση της κατάταξης με 29 πόντους στη συλλογή της και το υπόλοιπο της σεζόν έχει αποκτήσει περισσότερο τυπικό χαρακτήρα, αφού έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία και πολύ δύσκολα θα καταφέρει να κάνει το βήμα παραπάνω τη φετινή σεζόν.

Δύσκολη η αποστολή της στο Ντοετίνχεμ, καθώς θα φιλοξενηθεί από την ανώτερη ποιοτικά Ντε Γκράαφτσαπ και θα πρέπει να παρουσιάσει το ίδιο πρόσωπο με τα προηγούμενα παιχνίδια αν θέλει να πάρει κάτι θετικό. Στο 3-4-5 το ρεκόρ της Τέλσταρ στις φετινές εξόδους στο πρωτάθλημα. Να αναφέρουμε, τέλος, ότι οι πέντε πρόσφατες εκτός έδρας εμφανίσεις της συνοδεύτηκαν από Over 2.5

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τέλσταρ.

Στατιστικό: G/G τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.