* Σημειώθηκε under 2,5 στο ένα από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Ντάρμσταντ για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε under 2,5 στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Γκλάντμπαχ για το πρωτάθλημα.

* Η Ντάρμσταντ πανηγύρισε μόλις μία νίκη στα 12 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

ΝΤΑΡΜΣΤΑΝΤ

Εξαιρετική ήταν η σεζόν για την Ντάρμσταντ, καθώς κατάφερε να διασφαλίσει σχετικά εύκολα την παραμονή της στα μεγάλα ποδοσφαιρικά σαλόνια της χώρας, ερχόμενη από τη δεύτερη κατηγορία. Μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από τις Κολωνία (4-1 εκτός έδρας) και Άιντραχτ Φρανκφούρτης (2-1 εντός έδρας) στα τέλη Απριλίου το συγκρότημα του Σούστερ κατάφερε να φύγει με το «τρίποντο» από την πρωτεύουσα της χώρας και την έδρα της Χέρτα την προηγούμενη βδομάδα, επικρατώντας με 2-1. Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Ντάριντα στο 15’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε εννέα λεπτά αργότερα με τον Γκόντορφ. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 82’ ο Βάγκνερ, δίνοντας το «τρίποντο» στην Ντάρμσταντ.

Αξίζει να σημειώσουμε πως πέντε λεπτά αργότερα αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα του διαιτητή, παίρνοντας την άγουσα για τα αποδυτήρια. Τραγική ήταν η συγκομιδή της Ντάρμσταντ στις 16 συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε μόλις δύο νίκες, έξι ισοπαλίες και οχτώ ήττες (15-27 τα γκολ). Με τον βασικό τερματοφύλακα του συλλόγου, Μαθένια, να ταλαιπωρείται από τραυματισμό ο Ζαλούσκα αναμένεται να πραγματοποιήσει την πρώτη του εμφάνιση στο πρωτάθλημα για φέτος. Στη γραμμή κρούσης ο Βάγκνερ θα απουσιάσει, καθώς είναι τιμωρημένος. Τη θέση του θα πάρει ένας εκ των Στοχ Ένγκελ και Πλάτε, με το δεύτερο να συγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες.

Προηγούμενο ματς: Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε η Ντάρμσταντ από την έδρα της Χέρτα επικρατώντας με 2-1, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Ντάρμσταντ δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα επτά από τα οχτώ τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

Στοιχημάτισε τώρα στο Ντάρμσταντ – Γκλάντμπαχ

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ

Για δύο αποτελέσματα ταξιδεύει στην έδρα της Ντάρμσταντ, η οποία είναι αδιάφορη βαθμολογικά, η Γκλάντμπαχ που παλεύει για κατάκτηση της τέταρτης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ της επόμενης σεζόν. Αν το συγκρότημα του Σούστερ καταφέρει να αποφύγει την ήττα θα εκπληρώσει το στόχο της. Σε περίπτωση που χάσει θα πρέπει να λήξει ισόπαλη η αναμέτρηση Μάιντς-Χέρτα, ή εφόσον υπάρξει νικητής να μην καλυφθεί η διαφορά τερμάτων (+15 Γκλάντμπαχ, +4 Μάιντς, 0 Χέρτα). Παράλληλα θα πρέπει να μην κερδίσει η Σάλκε στην έδρα της Χόφενχαϊμ. Αήττητη παραμένει η Γκλάντμπαχ στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και μία ισοπαλία.

Πιο συγκεκριμένα μετά τις δύο σερί ήττες που γνώρισε από τις Ίνγκολσταντ (1-0 εκτός έδρας) και Ανόβερο (2-0 εκτός έδρας) επικράτησε των Χόφενχαϊμ (3-1 εντός έδρας) και Λεβερκούζεν (2-1 εντός έδρας), ενώ στο ενδιάμεσο μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Μπάγερν Μονάχου (0-0 εκτός έδρας). Κόντρα στη Λεβερκούζεν την προηγούμενη βδομάδα οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 20’ με τον Αρανγκίζ, ωστόσο δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Χαν. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 79’, ο ίδιος ποδοσφαιριστής κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα στην αναμέτρηση βάζοντας μπροστά στο σκορ την Γκλάντμπαχ, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα.

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε στην έδρα της η Γκλάντμπαχ επικρατώντας με 2-1 της Λεβερκούζεν, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Η Γκλάντμπαχ αγνοεί τη νίκη στα δέκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.