ΑΣΤΡΑ

Αήττητη παραμένει εδώ και έξι αγωνιστικές η Άστρα, η οποία έχει απολογισμό πέντε νίκες και μια ισοπαλία σε αυτό το σερί της. Την προηγούμενη εβδομάδα, η ομάδα του Μάριους Σουμούντικα φιλοξενήθηκε από την Τάργκου Μούρες, της οποίας και επιβλήθηκε με σκορ 1-4. Το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκαμάν έβαλε από 29′ μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με τους Φιλίπε Τεϊσέιρα (50′), Άλιμπεκ (77′) και Φλορέα (87′) να βρίσκουν δίχτυα στην επανάληψη. Οι φιλοξενούμενοι που έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 74′, κατάφεραν να μειώσουν προσωρινά σε 1-3, στο 86ο λεπτό. Με τη νίκη της αυτή, η Άστρα έφτασε τους 45 βαθμούς, ούσα μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας. Στους πέντε η διαφορά της από την δεύτερη Στεάουα, η οποία έχει και ένα παιχνίδι περισσότερο. Δεν έχει γνωρίσει καμία ήττα στα έντεκα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα, όπου και μετράει έξι νίκες και πέντε ισοπαλίες. Χρειάζεται ένα βαθμό στα δυο εναπομείναντα παιχνίδια της για να εξασφαλίσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-4 επί της Τάργκου Μούρες για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΒΟΥΚΟΥΡ.

Ένα αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων μετράει η Ντιναμό, όπου και έχει απολογισμό δυο νίκες και δυο ισοπαλίες. Προερχόμενη από την εντός έδρας επικράτηση επί της Τάργκου Μούρες (1-0), η ομάδα του Μιρκέα Ρέντνιτς φιλοξενήθηκε από την Παντούρι, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς στο 67ο λεπτό ο Κόρτζοργκ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αυτή ήταν και η πέμπτη ισοπαλία της στα πλέι οφ. Με το βαθμό αυτό έφτασε του 35 σε οκτώ παιχνίδια στα πλέι οφ και σε περίπτωση νίκης στο σημερινό παιχνίδι θα περάσει μόνη τρίτη στη βαθμολογία, προσπερνώντας την Παντούρι. Παραμένει αήττητη στα εννέα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα, όπου και έχει απολογισμό τέσσερις νίκες και πέντε ισοπαλίες. Το εγκώμιο του Σουμούντικα έπλεξε ο Ρέντνιτς, που του ευχήθηκε να αναδειχθεί πρωταθλητής, καθώς η ομάδα του το αξίζει.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Παντούρι για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.