ΚΟΒΕΝΤΡΙ

Υποτίθεται πως έβλεπε το Λιγκ Καπ σαν μια ευκαιρία να… ξεχνιέται και, γιατί όχι, να παίρνει ψυχολογία ενόψει των αναμετρήσεων για το πρωτάθλημα, που ασφαλώς και είναι ο πρωταρχικός της στόχος. Φαίνεται, όμως, πως η σκέψη αυτή της γύρισε μπούμερανγκ, μιας και η κλήρωση την έφερε αντιμέτωπη της Νόριτς, εκτός έδρας. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 2-1, όμως στο δεύτερο η Κόβεντρι πραγματικά κατέρρευσε, χάνοντας τα… αυγά και τα πασχάλια και γνωρίζοντας τη συντριβή με σκορ 6-1!

«Με προβλημάτισε η εμφάνιση, γιατί μέχρι στιγμής είχαμε φανεί σοβαροί, τουλάχιστον στην άμυνα» είπε ο τεχνικός Μόμπρεϊ. Αναμφίβολο πλήγμα στην ψυχολογία της ενόψει πρωταθλήματος, όπου επίσης δεν τα πηγαίνει πολύ καλά, καθώς στο τελευταίο της παιχνίδι ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από τη Μπράντφορντ και παρέμεινε στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας, αλλά και στο πολύ μικρό πλέον γκρουπ των ομάδων που δεν έχουν πανηγυρίσει νίκη, μέχρι στιγμής.

Επιστρέφει στην αποστολή ο αμυντικός Τέρνμπουλ που εξέτισε την ποινή, ενώ αντίθετα εκτός θα παραμείνει ο αριστερός μπακ Ρόουζ, ο φορ Σορντέλ και ο μέσος Τζόουνς, καθώς αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών.

Προηγούμενο ματς: Βαριά εκτός έδρας ήττα με 6-1 από τη Νόριτς για το Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: Μετρά από πέρυσι αήττητο 5 εντός έδρας αγώνων στο πρωτάθλημα.

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ

Τίποτα δεν δείχνει ικανό να τη σταματήσει από το να συνεχίσει να διευρύνει το αήττητο σερί της, που έφτασε αισίως στους 26 αγώνες για όλες τις διοργανώσεις. Υποτίθεται πως η Γουέστ Μπρομ θα ήταν η ομάδα που θα έβαζε τέλος στο… πάρτι της, αλλά ούτε αυτή τα κατάφερε, με τη Νορθάμπτον να παίρνει πανηγυρική πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ, στη διαδικασία των πέναλτι.

Στην κανονική διάρκεια έπαιξε πάρα πολύ καλά, προηγήθηκε, είδε την αντίπαλό της να «γυρίζει» το ματς, αλλά χωρίς να τα παρατήσει ποτέ, μπόρεσε να ισοφαρίσει στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φέρει το παιχνίδι στα δικά της μέτρα. Ο επόμενος γύρος θα τη βρει να υποδέχεται τη σπουδαία Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην έδρα της, σε μια αναμέτρηση που αναμφίβολα θα μείνει στην ιστορία της και ήδη είναι στο μυαλό των περισσότερων ποδοσφαιριστών της. Στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος μέτρησε την τρίτη συνεχόμενη ισοπαλία, με το 0-0 απέναντι στη Γουΐμπλεντον. Ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της, αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει το γκολ που έψαχνε σχεδόν… μανιωδώς στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Επιστρέφει στην αποστολή και στα πλάνα ο αριστερός μπακ Χάνλεϊ που αποκτήθηκε το καλοκαίρι, αμφίβολος δίνεται ο στόπερ Ζακουάνι, ενώ μεσοβδόμαδα, απέκτησε τον καλό φορ Χούπερ.

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία 2-2 απέναντι στη Γουέστ Μπρομ και πρόκριση στα πέναλτι για το Λιγκ Καπ.

Στατιστικό: Προέρχεται από 4 συνεχόμενες ισοπαλίες στο πρωτάθλημα.