* Επαναληπτικός για τους “16” του Κυπέλλου Ισπανίας. Σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.

Στο πρωτάθλημα (20/09/16): Αλκορκόν – Κόρδοβα 0-1

Στο πρώτο ματς: Αλκορκόν – Κόρδοβα 0-0

ΚΟΡΔΟΒΑ (Β’)

Τη δύναμη της έδρας της θα προσπαθήσει να εκμεταλλευθεί σήμερα η Κόρδοβα, προκειμένου να αποτελέσει τη μοναδική εκπρόσωπο της Σεγούντα Ντιβισιόν στα προημιτελικά του φετινού Κόπα ντελ Ρέι. Βέβαια, το ισόπαλο 0-0 του πρώτου αγώνα καθιστά επιτακτική την προσοχή και στα αμυντικά καθήκοντα. Στείρο… το σαββατιάτικο ματς πρωταθλήματος με τη Βαγιεκάνο, τελείωσε χωρίς γκολ και κράτησε τους Ανδαλουσιάνους στη 14η θέση του πίνακα. Στο 1-2-4 το σερί στα επτά τελευταία “εντός” για όλες τις διοργανώσεις.

Σε αλλαγές στο αρχικό σχήμα αναμένεται να προχωρήσει ο τεχνικός, Λουίς Καριόν, με τον μακροχρόνια τραυματία Ντέιβιντ να αποτελεί το μοναδικό απόντα.

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο ισόπαλο 0-0 στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βαγιεκάνο.

Στατιστικό: Μόλις μία νίκη στα επτά τελευταία “εντός” για όλες τις διοργανώσεις (1-2-4).

ΑΛΚΟΡΚΟΝ (Β’)

Η Αλκορκόν, από την πλευρά της, καλείται σήμερα να βελτιώσει τις εκτός έδρας επιδόσεις της, όπως και να βρει άμεσα… την επαφή με τα αντίπαλα δίχτυα. Από δύο διαδοχικά εντός έδρας 0-0 έρχονται οι Μαδριλένοι, γνωρίζουν ότι σήμερα τους ευνοεί και οποιαδήποτε ισοπαλία με γκολ. Βέβαια, έχουν ηττηθεί στα πέντε τελευταία εκτός έδρας ματς πρωταθλήματος, σημειώνοντας μόλις ένα τέρμα σε αυτή την πεντάδα αγώνων. Θυμίζουμε ότι η εκτός έδρας πρόκριση επί της Εσπανιόλ στους “32” του Κόπα ντελ Ρέι κλειδώθηκε στα πέναλτι (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση).

Πιθανότατα θα πάρουν φανέλα βασικού σήμερα ο κίπερ Ντάνι Χιμένεθ και ο μεσοεπιθετικός Λούκε, ενώ παραμένει αμφίβολος ο επιθετικός Άλβαρο Χιμένεθ.

Προηγούμενο ματς: Έμεινε στο ισόπαλο 0-0 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την UCAM Μούρθια.

Στατιστικό: Με ήττες έχουν συνδυαστεί τα 5/6 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για όλες τις διοργανώσεις (παίξτο σε μία από τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες).