Betarades.gr: Όλα για το στοίχημα.

ΚΛΟΥΖ

Σε μια σαφώς καλύτερη χρονιά ελπίζει φέτος η Κλουζ, θέλοντας να αφήσει πίσω της την περσινή, η οποία ήταν σκέτη καταστροφή. Οι Τρανσυλβανοί ολοκλήρωσαν στην ένατη θέση της κανονικής διάρκειας του περσινού πρωταθλήματος, πράγμα που σήμαινε πως θα έπαιζαν την παραμονή τους στα πλέι άουτ. Εκεί ωστόσο, μπορεί να μην εντυπωσιάσε με τις εμφανίσεις της, όπως συνήθισε άλλωστε όλη τη χρονιά, ωστόσο κατάφερε να εξασφαλίσει την παραμονή της, τερματίζοντας στην τέταρτη θέση. Ο Πορτογάλος τεχνικός, Τόνι, “πλήρωσε” την κακή εικόνα της ομάδας και αποτέλεσε παρλθόν από την τεχνική ηγεσία της ομάδας. Τη θέση του πήρε ο Ούγγρος τεχνικός, Βασίλε Μιριούρα, που μέχρι και πριν λίγους μήνες βρισκόταν στη Γερμανία για λογαριασμό της Κότμπους.

Η σεζόν δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της, γνωρίζοντας την ήττα στο Σούπερ Καπ από την πρωταθλήτρια Άστρα, με σκορ 1-0, δεχόμενη γκολ τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε.

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-0 από την Άστρα για το Σούπερ Καπ Ρουμανίας.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.

ΚΟΝΚΟΡΝΤΙΑ

Όπως η σημερινή της αντίπαλος, έτσι και η Κονκόρντια ξεκινάει το φετινό πρωτάθλημα με φιλοδοξίες για κάτι καλύτερο. Το τέλος της κανονικής περιόδου του περσινού πρωταθλήματος, την βρήκε στην 13η και προτελευταία θέση της βαθμολογίας, όπου και μετρούσε μόλις 17 βαθμούς μετά από 26 αγωνιστικές, ούσα πάνω μόνο από την Πετρολούλ Πλοϊέστι. Στη συμμετοχή της ωστόσο στα πλέι άουτ έδειξε πιο σοβαρή, θέλοντας να αποφύγει τυχόν περιπέτειες και υποβιβασμό. Μετά από14 παιχνίδια κατάφερε να τερματίσει στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από την Κλουζ και έξι πάνω από την Βολουντάρι, η οποία έπαιξε παιχνίδι μπαράζ. Μετά το τέλος των πλέι άουτ, αποτέλεσε παραλθόν από τον πάγκο την ο Αντριάν Φαλούμπ, με τον 51χρονο Εμίλ Σαντόι να τον αντικαθιστά στην τεχνική ηγεσία της ομάδας. Ο Σαντόι ήταν χωρίς ομάδα από τον περασμένο Ιανούαριο, όταν και αποχώρησε από την Κραϊόβα μετά από 1,5 χρόνο παρουσίας εκεί.

Η σεζόν δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της, γνωρίζοντας την ήττα στο Κούπα Λίγκιι από την Στεάουα, με σκορ 2-1. Αν και ισοφάρισε στο 89ο λεπτό με τον Πένια, εν τέλει η Κονκόρντια “λύγισε” στην παράταση, δεχόμενη γκολ με πέναλτι στο 112′.

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-1 από την Στεάουα για το Κούπα Λίγκιι.

Στατιστικό: G/G τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.