*Πρώτος γύρος στο Κύπελλο Μεξικού. Σε αυτή τη φάση συμμετέχουν 27 ομάδες (15 από την πρώτη κατηγορία και 12 από τη δεύτερη), οι οποίες είναι χωρισμένες σε εννέα ομίλους των τριών. Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι δυο πρώτοι του κάθε ομίλου. Δεν συμμετέχουν οι ομάδες του παίζουν στο Τσάμπιονς Λιγκ (Τίγκρες, Πούμας, Πατσούκα), ενώ μετά τη μη συμμετοχή των ομάδων στο Κόπα Λιμπερταδόρες, οι Τιχουάνα, Κλαμπ Αμέρικα και Γουαδαλαχάρα παίρνουν κανονικά συμμετοχή στη διοργάνωσης.

*Ένατος όμιλος: Λεόν 3β. (1 αγ.), Ζακατέπεκ 1948 0β. (0 αγ.), Μονάρκας 0β. (1 αγ.)

ΖΑΚΑΤΕΠΕΚ 1948 (Β’)

Μετά από ενάμιση χρόνο, η Ζακατέπεκ 1948 συμμετέχει και πάλι στο κύπελλο και στοχεύει σε μια θετική εμφάνιση. Ωστόσο, βρίσκεται σε έναν όμιλο με δυο ομάδες της πρώτης κατηγορίας, πράγμα που κάνει κάπως δύσκολο το έργο της. Μέχρι τώρα, για τη νέα χρονιά έχει δώσει τέσσερα παιχνίδια, όλα για το πρωτάθλημα, έχοντας απολογισμό δυο νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της, η ομάδα του Κάρλος Γκουτιέρες φιλοξένησε την Βενάδος, της οποίας και επικράτησε με 3-1. Ο Μπέρμπερ στο ένατο λεπτό άνοιξε το σκορ, με το αυτογκόλ του Τεράν στο 14′ να κάνει το 2-0. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Ραμίς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν λίγα λεπτά αργότερα για το τελικό αποτέλεσμα. Με εφτά βαθμούς είναι στην πέμπτη θέση, μαζί με τις Κλαμπ Σελάγια και Χουάρεζ. Αήττητη στα πέντε τελευταία παιχνίδια μπροστά στο κοινό της, όπου και μετράει δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Βενάδος για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Under 2.5 τα έξι από τα εφτά τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. (Δείτε τις νόμιμες στοιχηματικές ιστοσελίδες στις οποίες μπορείτε να ποντάρετε).

ΛΕΟΝ (Α’)

Δυνατό ξεκίνημα στο φετινό κύπελλο πραγματοποίησε η Λεόν, η οποία ευελπιστεί σε ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα σήμερα. Για την πρώτη αγωνιστική του κυπέλλου, η ομάδα του Χαβιέ Τορρέντε φιλοξένησε την Μονάρκας, κόντρα στην οποία πήρε μια ευρεία νίκη με σκορ 3-0. Ο Γκουζμάν στο 35ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με τον Ναβάρο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 76′. Το τελικό 3-0 έγραψε στο 82ο λεπτό ο Πένια. Απόψε, κόντρα σε μια ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, η Λεόν γνωρίζει πως έχει περισσότερες πιθανότητες για τη νίκη και το μόνο που μένει είναι να το αποδείξει και εντός αγωνιστικού χώρου.

Μετά από το νικηφόρο παιχνίδι κόντρα στην Μονάρκας (3-0), η Λεόν φιλοξένησε την Πούμας, για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Παρότι όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα μοιράζονταν το βαθμό της ισοπαλίας, εν τέλει η Πούμας κατάφερε να “κλέψει” τη νίκη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Μια νίκη και δυο ήττες ο απολογισμός της Λεόν στο πρωτάθλημα, μέχρι τώρα, παραμένοντας χαμηλά στη βαθμολογία, με μόλις τρεις βαθμούς. Έχει επικρατήσει στα τρία από τα έξι τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, όπου μετράει επίσης μια ισοπαλία και δυο ήττες.

Για ακόμη μια με δυο εβδομάδες θα παραμείνει εκτός ο Ελίας Ερνάντες (ΑΜ 20/2), που αντιμετωπίζει πρόβλημα στο γόνατο, ενώ ο Αλεξάντερ Μέχια (ΑΜ 15/0) θα μείνει εκτός για δυο εβδομάδες με πρόβλημα στον αστράγαλο.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 0-1 από την Πούμας για το Πρωτάθλημα.

Στατιστικό: N/G τα τρία τελευταία παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις.