ΚΛΑΜΠ ΑΜΕΡΙΚΑ

Παρότι έδειχνε σε εξαιρετική κατάσταση τις τελευταίες εβδομάδες, η Κλαμπ Αμέρικα υπέστη μια αναπάντεχη ήττα στην έδρα της Κερετάρο με 1-0, την περασμένη αγωνιστική. Η ομάδα του Ιγκνάσιο Άμπριτζ βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 38ο λεπτό, δεχόμενη ένα φθηνό γκολ και απέτυχε να βρει το δρόμο για την ισοφάριση, παρότι είχε την κατοχή και δημιούργησε και πάρα πολλές ευκαιρίες για κάποιο τέρμα. Αυτή η ήττα την έφερε έξι βαθμούς μακριά από την πρωτοπόρο Μοντερέι, όμως μια νίκη σήμερα της εξασφαλίζει τη συμμετοχή της στα πλέι οφ. Προβάδισμα κατάκτησης του Τσάμπιονς Λιγκ πήρε μεσοβδόμαδα η Κλαμπ Αμέρικα, η οποία επικράτησε στην έδρα της Τίγκρες με 0-2, χάρη στα τέρματα των Μπενεντέτο (49′) και Μαρτίνεζ (90′).

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-2 επί της Τίγκρες για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.

ΤΟΛΟΥΚΑ

Μετά από τρεις ”λευκές” ισοπαλίες, η Τολούκα κατάφερε επιτέλους να πάρει νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εντός έδρας της Βερακρούζ με 4-2. Τα δυο τέρματα του Ερνέστο Βέγκα, αλλά και αυτό του Όσκαρ Ρόχας, έδωσαν από το πρώτο μέρος προβάδισμα νίκης στην ομάδα τους, με τον Έντι Μπράμπιλα να μπαίνει ως αλλαγή και να βρίσκει και αυτός δίχτυα στο 92ο λεπτό. Με τη νίκη της αυτή, η Τολούκα διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για τα πλέι οφ, όμως έχει να αντιμετωπίσει ακόμη τις Κλαμπ Αμέρικα, Κρουζ Αζούλ και Μοντερέι, γεγονός που καθιστά πολύ δύσκολο το να τερματίσει μέσα στην οκτάδα. Προτεραιότητα του Χοσέ Καρντόσο πρέπει να θεωρείται πλέον το Κόπα Λιμπερταδόρες, εκεί όπου μεσοβδόμαδα ηττήθηκε με 1-0 από την Γκρέμιο.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από την Γκρέμιο για το Κόπα Λιμπερταδόρες.

Στατιστικό: N/G τα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια στο Πρωτάθλημα.