Στον πρώτο γύρο: Νάπολι – Κίεβο 2-0

* Η Νάπολι παραμένει αήττητη στα 13 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα επτά τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της Νάπολι για το πρωτάθλημα.

* Η Νάπολι αναδείχθηκε ισόπαλη στο ημίχρονο, επικρατώντας στο τέλος των 90’ στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της με αντίπαλο την Κιέβο σε όλες τις διοργανώσεις.

ΚΙΕΒΟ

Αήττητη παραμένει η Κιέβο στις τρεις τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, στις οποίες σημείωσε δύο νίκες και μία ισοπαλία. Πιο συγκεκριμένα το συγκρότημα του Μαράν επικράτησε των Λάτσιο (1-0 εκτός έδρας) και Σασουόλο (3-1 εκτός έδρας), ενώ στο ενδιάμεσο αυτών μοιράστηκε από ένα βαθμό με την Ουντινέζε (0-0 εντός έδρας). Κόντρα στη Σασουόλο την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μάτρι στο 24’, κι ενώ αγωνίζονταν με δέκα ποδοσφαιριστές μόλις από το 3’, λόγω της απευθείας αποβολής του Λεσέρτ. Πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, και πιο συγκεκριμένα στο 39’ ο Ινγκλέσε ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έστειλε άλλες δύο φορές την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα (56’, 67’), διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση.

Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν τα «ιπτάμενα γαϊδουράκια» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν μία νίκη, δύο ισοπαλίες και δύο ήττες. Στις τρεις σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ σε ισάριθμες σημειώθηκε no-goal. Η τελευταία εντός έδρας νίκη της Κιέβο επί της Νάπολι σε όλες τις διοργανώσεις χρονολογείται στις 10 Μαρτίου του 2013 (2-0). «Θα πρέπει να συνεχίσουμε συγκεντρωμένοι και με το ίδιο πάθος για να πετύχουμε τους στόχους μας. Η Νάπολι αν βρεθεί στη μέρα της μπορεί να νικήσει οποιαδήποτε ομάδα στον κόσμο», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο Μετζιορίνι (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Νικήτρια αναδείχθηκε η Κιέβο στην έδρα της Σασουόλο επικρατώντας με 3-1, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα τρία από τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της Κιέβο για το πρωτάθλημα (παίξτο στην Magicbet)

O bookmaker δεν βρέθηκε

ΝΑΠΟΛΙ

Με σκυμμένο κεφάλι αποχώρησε η Νάπολι από την έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης μεσοβδόμαδα γνωρίζοντας την ήττα με 3-1, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 8’ με τον Ινσίνιε. Δέκα λεπτά αργότερα ο Μπενζεμά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Στο δεύτερο ημίχρονο, και πιο συγκεκριμένα στο 49’ ο Κρόος με όμορφο σουτ έκανε το 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 54’ ο Κασεμίρο με εκπληκτικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ρέινα. Στο πρωτάθλημα το συγκρότημα του Σάρι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, παραμένοντας μακριά από τα αρνητικά αποτελέσματα στις 13 τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε (εννέα νίκες, τέσσερις ισοπαλίες). Στις δύο τελευταίες κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Μπολόνια (7-1 εκτός έδρας) και Τζένοα (2-0 εντός έδρας).

Κόντρα στην τελευταία την προηγούμενη βδομάδα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τον Ζιελίνσκι. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 68’ ο Τζιακερίνι. Στις πέντε τελευταίες εκτός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «παρτενοπέι» για την ίδια διοργάνωση σημείωσαν τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία. Σε όλες σημειώθηκαν περισσότερα από δύο γκολ, ενώ στις τέσσερις σημειώθηκε goal-goal. Την προηγούμενη σεζόν η Νάπολι επικράτησε εκτός έδρας με 1-0 της Κιέβο για το πρωτάθλημα. Στην αποστολή της Νάπολι για τη σημερινή αναμέτρηση βρίσκονται οι Μίλικ (ΕΠ) και Παβολέτι (ΕΠ).

Προηγούμενο ματς: Η Νάπολι γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Ρεάλ Μαδρίτης, στο πλαίσιο της φάσης των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ.

Στατιστικό: Η Νάπολι σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα εννέα από τα δέκα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.